Nowy numer 17/2024 Archiwum

Środy w kręgu Kopernika

W Centrum św. Jakuba w Olsztynie odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Październikowe środy w kręgu Kopernika", podczas którego ks. dr Zbigniew Czernik opowiadał o odbudowie Fromborka po II wojnie światowej.

Organizatorem cyklu jest Muzeum Archidiecezji Warmińskiej, a wydarzenie wpisuje się w warmińskie spotkania muzealne ze sztuką. - Powoli kończy się Rok Mikołaja Kopernika. Stąd pomysł, by w październikowe środy przeprowadzić cykl spotkań, które nawiązują do najwybitniejszego kanonika warmińskiej kapituły katedralnej. Chcemy podczas nich podejmować ogólne tematy związane z bardzo szeroko pojętą problematyką związaną z Kopernikiem. Nie chcemy powielać tematów, które były poruszane, a chcemy w sposób popularnonaukowy przekazać ciekawą wiedzę - przybliża ks. dr Zbigniew Czernik, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej.

Podczas pierwszego spotkania ks. Czernik przybliżył historię odbudowy Fromborka po II wojnie światowej, ze szczególnym akcentem na akcję odbudowy tej miejscowości, którą podjęli harcerze.

- Frombork był bardzo zniszczony. Około osiemdziesięciu procent zabudowy przestało istnieć. Oczywiście to zniszczenia, które wynikały nie tyle z działań frontowych, co z działań destrukcyjnych Armii Czerwonej - zauważa dyrektor.

- Wbrew pozorom, temat odbudowy miasteczek warmińskich po II wojnie światowej jest bardzo ciekawy i inspirujący. Ze względu na postać Kopernika i Wzgórze Katedralne, to miasto było uprzywilejowane, jeśli chodzi o jego odbudowę. Zaraz po wojnie zaczęto prace na Wzgórzu Katedralnym, co pozwoliło na otwarcie muzeum, a już w 1953 r. obchodzono 410. rocznicę śmierci astronoma - mówi ks. Zbigniew Czernik.

Pod koniec lat 60. XX wieku powrócono do tematu odbudowy Fromborka. Dzisiaj kojarzy się nam to z akcją harcerską „Operacja 1001 Frombork”, która prowadzona była w latach 1966-1973. Cel był oczywisty - pomóc w odbudowie miasta i przygotować je do obchodów 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W sumie w akcji wzięło udział około 30 tysięcy harcerek i harcerzy; ci, którzy co najmniej przez trzy turnusy wzięli w niej udział, otrzymali tytuł Honorowego Obywatela Fromborka (w sumie było to 2391 osób).

- Tak Frombork do 1973 r. został odbudowany wedle, jak na tamte czasy, nowoczesnych projektów. W dolnym mieście przeważa architektura nowoczesna, a Wzgórze Katedralne zostało odbudowane w historycznych formach - przybliża dyrektor.

W kolejną środę (11 października) Andrzej Bobrowicz postara się przedstawić Mikołaja Kopernika, jako „produkt turystyczny” na Warmii. Tydzień później ks. dr Krzysztof Patejuk podejmie się przybliżenia postaci kanonika, jako prawnika: „Prawo - jedyny doktorat Kopernika. Co studiował astronom?”. - Zapominamy, że Kopernik miał wykształcenie prawnicze. To było jedyne wykształcenie, na które - jak to się potocznie mówi - miał papier. Wydaje się, że może to być ciekawy referat dla tych, którzy chcą bliżej poznać postać wybitnego astronoma - przybliża ks. Czernik.

W ostatnią środę października spotkanie poprowadzi ks. dr Bartłomiej Matczak. Będzie przybliżać obraz liturgii na Warmii w czasach Kopernika. - To ciekawy czas, bo to jest okres przed reformą wprowadzoną przez Sobór Trydencki. To końcówka liturgii niezreformowanej - podkreśla dyrektor.

Spotkania nie mają charakteru ściśle naukowego. - To spotkania przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą spędzić ciekawie czas, słuchając interesujących historii. Zachęcam do uczestnictwa w naszych wydarzeniach - dodaje ks. Zbigniew.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy