W Ośrodku Rekolekcyjnym "Źródło Jakuba" w Dobrym Mieście odbyło się spotkanie księży archidiecezji warmińskiej należących do Unii Apostolskiej Kleru Najświętszego Serca Pana Jezusa.
W spotkaniu wzięło udział dziesięciu księży i bp Janusz Ostrowski. Modlitwę rozpoczęły wspólne nieszpory poprowadzone przez ks. Jędrzeja Borejko. Następnie konferencję na temat „Synodalność jako modus vivendi et operandi Kościoła” wygłosił ks. Paweł Rabczyński, dyrektor UAK Archidiecezji Warmińskiej.
Swoją prelekcję oparł na dokumentach Kościoła, a szczególnie na nauczaniu papieża Franciszka. Zaznaczył, że synodalność jest istotnym tematem obecnego pontyfikatu.
- W całym Kościele narasta dążenie do decentralizacji, kolegialności biskupów i wspólnotowego podejmowania decyzji. Dla Franciszka jest to konsekwencja nauczania Soboru Watykańskiego II. Synod ma służyć ewangelizacji dzięki temu, że różnorodność darów łączy się dla jedności misji Kościoła w świecie - mówił ks. Rabczyński.
Podkreślał, że synodowi przyświecają dwa cele: zmiana mentalności eklezjalnej na bardziej wspólnotową oraz zmiana struktur kościelnych dla lepszego odczytywania znaków czasu. Prelegent podkreślał, że chodzi w tym o otwartość na głos Ducha Świętego, który mówi do nas dzisiaj.
Na zakończenie ks. Rabczyński podjął próbę odpowiedzi na pytanie: „Po co Kościołowi synod o synodalności?”. W wyjaśnieniu zauważył, że najpierw po to, aby odkryć swoją tożsamość. Następnie po to, aby skuteczniej ewangelizować, ale też wspólnotowo rozeznawać, co Duch Święty mówi aktualnie do Kościoła. W końcu, by nauczyć się wspólnotowości i kształtować Kościół taki, jakiego chce Chrystus.
Kolejnym punktem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadził ks. Rafał Kociński. Rozpoczął ją od dziękczynienia za pontyfikat św. Jana Pawła II w 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Następnie kapłani modlili się za swoich współbraci oraz o nowe powołania kapłańskie.
Biskup Janusz Ostrowski, nawiązując do tematu konferencji, powiedział, że synod jest po to, by poznać, jak ewangelizować dzisiaj, jak dotrzeć do człowieka z tym bogactwem, które mamy w Kościele.
- Podczas ostatniej wizyty ad limina apostolorum Franciszek podkreślał, w kontekście synodu, dwa słowa: „słuchać” i „rozeznawać”. Wszystko po to, by rozpoznać, gdzie jesteśmy i w którą stronę należy pójść - wskazał bp Ostrowski.
Na zakończenie spotkania ks. Paweł Rabczyński zaprosił na pielgrzymkę i rekolekcje kapłanów Unii Apostolskiej Kleru, które odbędą się na Jasnej Górze od 13 do 16 listopada br.