Olsztyn jest jednym z czterech miast w Polsce, gdzie znajduje się kaplica zakonna sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, w której mamy przywilej uzyskania odpustu zupełnego.
Możliwość uzyskania odpustu zupełnego wiąże się z jubileuszem 100. rocznicy powołania do życia Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, co miało miejsce 10 lutego 1924 r. - Penitencjaria Apostolska, na prośbę przełożonej generalnej, udzieliła łaski odpustu dla sióstr i wiernych, którzy nawiedzą i pomodlą się w naszych kaplicach zakonnych - przybliża s. Urszula Szymańska PDDM. - Jeśli wierni mają predyspozycje, są w stanie łaski uświęcającej, nie są przywiązani do grzechu oraz pomodlą się w intencjach papieża, mogą ofiarować odpust za siebie lub za dusze przebywające w czyśćcu - dodaje. Możliwość uzyskania odpustu została udzielona do 25 marca 2024 r.
Dom zakonny uczennic Boskiego Mistrza znajduje się w centrum Olsztyna. - Zawsze tłumaczę, że trzeba stanąć na wprost głównego wejścia do ratusza, skierować się w lewą stronę, przejść parking. Na jego końcu znajdują się schody prowadzące do wejścia do naszego domu. Przy drzwiach jest domofon. To nasz dom. Jesteśmy w centrum miasta, blisko jednej z galerii handlowych. Po zaspokojeniu swoich potrzeb ciała, można zanieść zakupy do samochodu i przyjść, by w zaciszu kaplicy podziękować Bogu za łaski, za dobra, za miłość - uśmiecha się s. Emilia Kąkol PDDM.
Podkreśla, że praktycznie przez całą dobę któraś z sióstr jest na miejscu. W centrum ich duchowości jest Jezus Mistrz Droga, Prawda i Życie. Jest On uwielbiany w tajemnicy Eucharystii, dlatego charakterystyczną cechą ich duchowości jest pobożność eucharystyczna wyrażająca się w codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.
- Codziennie po południu jest w naszej kaplicy adoracja Najświętszego Sakramentu, która trwa do nieszporów, które odmawiamy o godzinie osiemnastej. Tak kończymy czas parogodzinnego trwania przed Jezusem. Szczególnie zapraszamy na ten czas, by trwać w dialogu z naszym Mistrzem. W ten szczególny czas pragniemy dzielić się łaską odpustu z każdym człowiekiem. Zapraszamy do nas - zachęca s. Emilia.
Wyjaśnia, że nauka Kościoła o odpustach powiązana jest z łaską sakramentu pokuty i pojednania. W tym sakramencie wybaczany jest nam grzech. - Przez grzech odcinamy się z komunii z Bogiem, tracąc życie wieczne, w którym możemy żyć już tu i teraz, trwając w Jezusie. Tak narażamy się na karę wieczną. Odpust jest darowaniem nam kary doczesnej za grzechy, które zostały nam już odpuszczone w sakramencie pokuty, co do winy. Znosząc w Bogu trudności życia, w duchu wiary i pokory, wówczas Bóg oczyszcza nas. Tak czyściec przeżywamy tu na ziemi, odpokutowując kary doczesne. Odpust jest łaską „przyspieszającą” tę pokutę. Możemy skrócić swój czyściec, otrzymując łaskę wejścia po śmierci od razu do nieba - wyjaśnia s. Emilia.
Te prawdy wiary zawarte są w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Wystarczy sięgnąć do niego, by w pełni zrozumieć naukę Kościoła dotyczącą odpustów. - Świadomość uzyskania odpustu zupełnego bardzo mnie dotknęła. Każdego dnia, adorując Najświętszy Sakrament, na koniec modlitwy odmawiam modlitwy w intencji Ojca Świętego i ofiaruję ją za dusze w czyśćcu cierpiące. Tak mogę pomóc tym duszom - mówi s. Urszula.
Zauważa, że taka postawa łączy się z charyzmatem zgromadzenia, który każe wszystkich ludzi prowadzić do Jezusa, żeby wzbudzać pragnienie życia w przyjaźni z Jezusem. - Mamy zbliżać ludzi do Źródła łaski. Mam nadzieję, że w tym jubileuszowym roku będzie wielu, którzy odkryją pragnienie wejścia w bliską relację z Mistrzem, a okazją ku temu będzie nawiedzenie naszej kaplicy, a potem wspólna rozmowa przy herbacie o Bogu, który jest miłością miłosierną, która objawia się też poprzez łaskę odpustu zupełnego. To jest nasza misja. Jeśli nawiążemy z Bogiem relację miłości, wówczas nasze życie się odmieni. Miłość wszystko dopełnia - uważa s. Urszula Szymańska PDDM.
Centrum Apostolstwa Liturgicznego Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza znajduje się w Olsztynie przy ul. ul. 11. Listopada 7/3.