W parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Olsztynie trwa Jerycho Różańcowe. Wierni gromadzą się przed Najświętszym Sakramentem, by odmawiając modlitwę różańcową, wyprosić potrzebne łaski dla Kościoła i Polski. Zawierzają również sprawy parafii, która w niedzielę 22 września będzie obchodzić odpust.
Jerycho rozpoczęło się w minioną sobotę, zakończy się 21 września wieczorną Eucharystią. - Gromadzimy się przez siedem dni na całodobowej modlitwie - mówi ks. Karol Jasiński. - Ma ona na celu modlitewne przygotowanie do nadchodzącego odpustu - zauważa.
Podkreśla, że modlitwa różańcowa jest kontemplacją Ewangelii. - Nasz patron był redaktorem jednej z Ewangelii, więc Różaniec, jako forma medytacji Bożego słowa, wpisuje się w charyzmat naszej wspólnoty - uważa duszpasterz.
Przypomina, że popularność tej modlitwy zrodziła się w okresie, kiedy ludzie nie umieli czytać, co uniemożliwiało im dogłębne zapoznanie się z treścią Pisma Świętego. - Aby pomóc im w kontemplacji Bożego słowa, dominikanie propagowali Różaniec. Trzeba do takiego wymiaru Różańca wracać. Jest to tym bardziej ważne w kontekście naszego patrona, jednego z ewangelistów - uważa ks. Jasiński.
Wyjaśnia, że św. Mateusz pisał swoją Ewangelię dla Żydów. Pokazywał Chrystusa, jako Syna Bożego, który wypełnia zapowiedzi proroków i prawa. - Tak ją zredagował, by mówiła o wypełnieniu się zapowiedzi Starego Testamentu. Trzeba do tych intuicji powracać, w czym pomaga nam modlitwa różańcowa. Ona ma być nie tylko przesuwaniem paciorków i mechanicznym mówieniem: „Zdrowaś Maryjo…”. Ona ma być medytacją nad Bożym słowem, które mamy spisane między innymi przez ewangelistów - mówi kapłan.
Zaprasza wszystkich na Mszę św. odpustową, która będzie celebrowana 22 września o godz. 11.30. Po Eucharystii z krótkim koncertem wystąpi dywicki chór „Psalite Deo”. Na placu przykościelnym odbędzie się piknik parafialny z konkursami i zabawami prowadzonymi przez wodzireja Szymona Puławskiego. Podczas pikniku będzie można się posilić słodkościami, kiełbaskami z grilla i przekąskami.