W Centrum św. Jakuba w Olsztynie odbyła się gala podsumowująca konkurs plastyczny "Zło dobrem zwyciężaj" zorganizowanego w ramach obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Jerzego Popiełuszki. - Ten konkurs zainspirował mnie, by lepiej poznać postać błogosławionego - mówi Oliwia.
Organizatorem konkursu była Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie. Konkurs skierowany był do uczniów klas 6-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych województwa warmińsko-mazurskiego.
- Zadaniem uczniów było przedstawienie życia, bądź portretu księdza Popiełuszki - przybliża Karolina Retkowicz, inicjatorka i koordynatorka konkursu. - Zainteresowanie uczniów pozytywnie nas zaskoczyło. Nadesłano prawie dwieście prac - mówi. Nie kryje, że organizatorzy spodziewali się przede wszystkim prac przedstawiających postać błogosławionego. - Tymczasem w tematyce pracy były odniesienia do Solidarności, do wydarzeń z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Niektóre prace obrazowały śmierć księdza męczennika. Z prac wynika, że młodzież zna historię życia i męczeństwa ks. Jerzego, orientują się, co do okoliczności jego śmierci, znają realia panujące wówczas w Polsce - zauważa Karolina.
Nagrodzona praca Oliwii Jakubaszek. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość- W szkole przekazano informację o tym konkursie - mówi Oliwia Jakubaszek z XI Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie. - Z szacunku do księdza Jerzego postanowiłam wziąć w nim udział. Wykonałam rysunek pastelami, na który nakleiłam wycinki z gazet z cytatami wypowiedzi księdza Popiełuszki - przybliża. - Rozmawiałam z mamą o nim, o jego życiu, postawie, o tym, co zrobił z miłości do Polski. Mam do niego ogromny szacunek. Dobrze, że ktoś taki żył - mówi licealistka.
- Stwierdziłam, że poszukam zdjęcia księdza Popiełuszki i wzorując się na fotografii, zrobię pracę plastyczną - wspomina Oliwia Soliwoda z I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie. - Później postanowiłam, że połączę to z motywem Solidarności. Oczywiście, aby to dobrze zrobić, musiałam lepiej poznać ówczesne realia. Ten konkurs zainspirował mnie, by lepiej poznać postać błogosławionego - dodaje.
Laureaci konkursu. Krzysztof Kozłowski /Foto GośćGalę rozpoczął krótki wykład na temat postaci bł. Jerzego Popiełuszki, który wygłosił dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN. - On był twardzielem w wierze, twardzielem miłosierdzia - mówi naczelnik. - Kiedy spojrzymy, jak prowadził pracę duszpasterską, to nigdy nie była mowa nienawiści. To była czysta wiara, czyste miłosierdzie. Patrzę z perspektywy historyka, jak aparat represji, komunistyczna bezpieka i cały system terroru i propagandy komunistycznej atakował bezpośrednio księdza Jerzego, a on, mimo to, zachowywał przekaz wynikający z wiary: „Zło dobrem zwyciężaj”. Oni nie mogli znaleźć w jego kazaniach niczego, co pozwoliłoby im zdeptać go, jako człowieka łamiącego ówczesne prawo. Oczywiście, towarzyszył mu strach. Wiedział, że cały komunistyczny świat chce go skompromitować, uwięzić. Ten świat go później więzi i morduje - mówi dr Sacewicz.
- Dla mnie to jest twardziel miłosierdzia, kapłan niezłomny. Nie był księdzem rewolucjonistą, a duszpasterzem wskazującym na wartość: „Zło dobrem zwyciężaj” - podsumował naczelnik.
Po wykładzie poznaliśmy laureatów konkursu.
Olsztyn. Gala konkursu „Zło dobrem zwyciężaj” - Delegatura IPN w Olsztynie
1. miejsce:
Zofia Bukowska (Szkoła Podstawowa nr 311 w Olsztynie);
Oliwia Jakubaszek (XI Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie).
2. miejsce:
Aleksandra Samsel (Szkoła Podstawowa nr 30 im. Marii Zientary-Malewskiej w Olsztynie);
Klaudia Błażewicz (Zespół Szkół w Dobrym Mieście).
3. miejsce:
Natan Dziedziak (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie);
Oliwia Soliwoda (I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie).
Wyróżnienia:
Milena Małż (I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie);
Kornelia Kułakowska (Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petofi w Ostródzie);
Aleksandra Pietrzak (Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych nr 2 w Olsztynie);
Małgorzata Paś (XI Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie);
Kacper Chruściński (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Miłakowie);
Karolina Nowak (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku).