Bp Julian Wojtkowski świętuje 98. urodziny. Z tej okazji w kurii warmińskiej przygotowano okolicznościowe spotkanie. - Jestem ogromnie wdzięczny za życzenia, które wszystkie celują w tym zjednoczeniu z Bogiem na wieki. Jestem wdzięczny za wszystkie modlitwy i bardzo nadal o modlitwę proszę - mówił jubilat.
Arcybiskup Józef Górzyński podkreślał ogromny wkład jubilata w historię archidiecezji warmińskiej. - Nikt nie ma wątpliwości, że ksiądz biskup jest zarówno świadkiem historii, jak i propagatorem, czego dowodem są liczne tomy przetłumaczonych dokumentów dotyczących historii Warmii - mówił metropolita warmiński. Podkreślał, że przed kilkoma dniami bp Julian poprosił o imprimatur dla tłumaczenia wielkiego dzieła bp. Marcina Kromera, które liczy 800 stron. - Jubilat cały czas podejmuje pracę i jest dla nas szczególnym świadkiem tradycji diecezji, za co jesteśmy wdzięczni Bogu - mówił abp Górzyński. Dziękował za pracę naukową i duszpasterską, za to, że jest żywym świadkiem wiary i pasterskiej posługi.
98. urodziny bp. Juliana Wojtkowskiego, biskupa seniora archidiecezji warmińskiej
Biskup Julian Wojtkowski dziękował za życzenia i modlitwę. Z humorem zauważał, że jest najstarszym biskupem polskim w znanej historii Kościoła, co wynika z bibliografii biskupów polskich od 1198 r. do 2018 r. - Według tego jestem najstarszym biskupem polskim od roku 1198, czyli w ciągu 800 lat, bo dzięki Bogu skończyłem dziś 98 lat. Żyję w 75. roku kapłaństwa i 56. roku biskupstwa - wyliczał.
- Nigdy nie wiemy, dlaczego tak akurat jest. Odpowiedź jest prosta i krótka: Bóg tak chciał. Trudno Pana Boga pytać, dlaczego - mówił jubilat. - Wiemy, że Bóg jest miłością i wszystko robi z miłości, by obdarzyć każdego szczęściem wiecznym, kontemplacją nieskończonej prawdy i miłością nieskończonej dobroci Bożej. To sens, dla którego się żyje - zauważał biskup senior.
- Jestem ogromnie wdzięczny za życzenia, które wszystkie celują w tym zjednoczeniu z Bogiem na wieki. Jestem wdzięczny za wszystkie modlitwy i bardzo nadal o modlitwę proszę - mówił bp Julian Wojtkowski.
Urodził się 31 stycznia 1927 r. w Poznaniu, gdzie w ukończył szkołę powszechną. Po wybuchu II wojny światowej został z rodzicami i rodzeństwem aresztowany i osadzony w Lager Glowno - Posen Ost i wywieziony pierwszym transportem do Ostrowca Świętokrzyskiego. Małą maturę zdobył w tajnym nauczaniu ziemi kieleckiej w 1944 r., rok później otrzymał świadectwo dojrzałości liceum matematyczno-fizycznego w Lublinie.
W latach 1945-1950 studiował w Lubelskim Seminarium Duchownym dla diecezji warmińskiej. Święcenia kapłańskie i magisterium teologii otrzymał w 1950 r. Po studiach teologii dogmatycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał w 1953 r. doktorat. Od 1952 do 2005 r. wykładał w Warmińskim Seminarium Duchownym, Warmińskim Instytucie Teologicznym i na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Habilitował się na Papieskim Fakultecie Teologicznym w Krakowie w 1968 r.
W prywatnej kaplicy kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie 22 sierpnia 1969 r. ks. Julian Wojtkowski otrzymał święcenia biskupie. Konsekratorami byli prymas Polski Stefan Wyszyński oraz biskupi warmińscy Józef Drzazga i Jan Obłąk. Jako zawołanie biskupie obrał słowa: Veni Domine Jesu (Przyjdź, Panie Jezu).
Został mianowany profesorem nadzwyczajnym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w 1987 r., a profesorem zwyczajnym w 1997. Główne dziedziny badań to: historia dogmatów maryjnych w Polsce średniowiecznej, glosy oraz drobne teksty polskie w inkunabułach Wielkopolski, historia diecezji warmińskiej. Wypromował 60 magistrów, 23 licencjatów i 13 doktorów teologii.