Plaga nieodwołanych wizyt u lekarza. W roku 2024 łączna liczba nieodwołanych wizyt u lekarzy specjalistów w województwie warmińsko-mazurskim wyniosła 40 tys. 435. - Z konsultacji lekarskich i zabiegów, które przepadły, mogli skorzystać inni pacjenci - podkreśla Magdalena Mil, rzecznik prasowy regionalnego oddziału NFZ.
Ponad 14 tys. nieodwołanych wizyt dotyczyło konsultacji w poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej, a ponad 9 tys. w pracowni fizjoterapii. Problem ten dotyczy także wizyt w poradni kardiologicznej i endokrynologicznej, jak i badań: kolonoskopii, gastroskopii, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej.
Nieodwołane wizyty to konsekwencje dla pacjentów i systemu ochrony zdrowia. - Przede wszystkim powodują wydłużenie kolejek. Pacjenci dłużej czekają na pomoc medyczną. Mamy też do czynienia z niewykorzystanym czasem pracy lekarzy i personelu medycznego. Oni stracony czas mogliby poświęcić innym chorym - zauważa Magdalena Mil.
Apeluje do osób zarejestrowanych, aby w sytuacji, kiedy wiedzą, że nie przyjdą na umówioną wizytę czy zabieg, informować o tym placówkę medyczną. - Wtedy pacjent oczekujący w kolejce będzie mógł skorzystać z wizyty. Wystarczy, że powiadomi się rejestrację placówki o odwołaniu wizyty. Co ważne, nie musimy tłumaczyć powodów - przybliża.
Podkreśla, że NFZ wysyła SMS przypominający o wizycie u specjalisty. W zeszłym roku wysłano ponad 14 mln takich przypomnień. - Dotyczą one wizyt pierwszorazowych z czterdziestu świadczeń. Na cztery dni przed umówioną wizytą czy badaniem pacjent otrzymuje SMS z informacją o świadczeniu, terminie wizyty i numerze telefonu, pod który może zadzwonić, aby odwołać wizytę. Oczywiście trzeba wcześniej poprawnie podać swój numer telefonu podczas rejestracji - mów Magdalena Mil.