Bitwa pod Wopławkami

Łukasz Czechyra

publikacja 06.05.2012 15:10

Już po raz drugi parafia Karolewo wraz z zaprzyjaźnionymi instytucjami zorganizowała żywą lekcję historii czyli inscenizację bitwy jaką ponad 700 lat temu stoczył Zakon Krzyżacki z wojskami litewskimi.

Bitwa pod Wopławkami Kapłan pogański zwany wajdelotą Łukasz Czechyra/GN

Bitwę pod Wopławkami z 1311 roku nazwano bitwą stulecia. Wówczas to wielka armia pogańskich wojów litewskich pod wodzą księcia Witenesa wkroczyła na tereny Warmii, paląc i rabując wszystko, co napotkali na swej drodze. Szacuje się, że armia w sile 4000 mężów zniszczyła wówczas około 20 miast i warowni. Wracając z łupieżczej wyprawy zatrzymali się oni na polu Prusa Wopego i tam urządzili obozowisko. Na odsiecz przetrzymywanym jeńcom ruszył wielki komtur krzyżacki Henryk von Plötzkau, który dowodząc oddziałem 3000 rycerzy napadł na Litwinów, a po trzykrotnym szturmie zdobył obozowisko i rozgromił przeciwników.

Pierwsza inscenizacja bitwy odbyła się w ubiegłym roku, w 700. rocznicę starcia. W tym roku scenariusz wyglądał podobnie - najpierw wojowie litewscy napadli w kościele w Karolewie na pruską ludność, która uczestniczyła w nabożeństwie Niedziele Palmowej. Następnie, po zabiciu kapłana i wzięciu w niewolę jeńców, przemaszerowali oni na pole, gdzie urządzili obozowisko. Tam jednak pojawiły się po chwili wojska krzyżackie, w tym również rycerze ciężkozbrojni, którzy poprzedzeni przez wystrzały z tzw. hakownicy oraz salwę łuczników ruszyli do boju. Zacięte i widowiskowe walki przyniosły oczekiwany rezultat - wojsko litewskie rozpierzchło się, a przetrzymywani jeńcy zastali uratowani.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego widowiska.