Święte relikwie w Korszach

Teresa Szypulska

publikacja 16.06.2012 12:49

Procesja z relikwiami bł. Jana Pawła II Procesja z relikwiami bł. Jana Pawła II
Archiwum parafii Korsze

 

W ostatnich dniach wprowadzono uroczyście relikwie krwi błogosławionego Jana Pawła II do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Korszach.

Parafii przekazał ją Kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz Jana Pawła II. Dla wiernych naszej parafii jest to ogromne wydarzenie, bowiem w tym roku obchodzimy 15-lecie pobłogosławienia w Gnieźnie przez Jana Pawła II figury Matki Bożej Fatimskiej z Korsz. Uroczystość rozpoczęła się procesją z relikwiami.

Wprowadzenia relikwii do kościoła, w towarzystwie pocztów sztandarowych, kapłanów, kolejarzy, strażaków, służby ołtarza i dzieci w bieli, dokonał kustosz sanktuarium ks. prałat Janusz Budyn.

Po ustawieniu relikwiarza przy ołtarzu rozpoczęto sprawowanie Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Wojciech Ziemba. Do koncelebry wraz z Ks. Arcybiskupem zostali zaproszeni księża z okolicznych parafii. W homilii Ks. Arcybiskup życzył wszystkim, byśmy za przykładem błogosławionego Jana Pawła II stale dążyli do świętości, potrafili podjąć Jego dziedzictwo i odczytać Maryjne drogowskazy, które nam pozostawił. Po Mszy św. odbyła się Fatimska Procesja Różańcowa z figurą Matki Bożej Fatimskiej i relikwiami bł. Jana Pawła II.

W czasie Mszy św. pieśni na zmianę z ludem wykonywał chór parafialny Exultate Deo.

Po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego na zakończenie uroczystości była możliwość ucałowania relikwii. Relikwiarz stanął pomiędzy głównym ołtarzem Chrystusa Ukrzyżowanego a figurą Matki Bożej Fatimskiej, której błogosławiony zawierzył cały swój pontyfikat. Jest to nawiązanie do papieskiego herbu Jana Pawła II. Warto zauważyć, że w tej parafii bł. Jan Paweł II otaczany jest wielką czcią od dawna. 4 maja 2003 roku dokonano poświęcenia pomnika Ojca św. Jana Pawła II przez ks. abp Edmunda Piszcza, ufundowanego przez parafian jako dziękczynienie za 25 lat pontyfikatu.