Ratujmy stare cmentarze

lucy

publikacja 01.11.2012 17:48

Już po raz 10. na olsztyńskich cmentarzach odbyła się kwesta na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy.

Ratujmy stare cmentarze 10. kwesta na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy Łukasz Czechyra/GN

Zbiórki na olsztyńskich cmentarzach organizowane są od 10 lat. W dotychczasowych akcjach udało się uzbierać 150 tys. zł, z czego tylko w roku ubiegłym kwestujący zebrali 18 tys. Jak na razie, za te pieniądze udało się wyremontować prawie 200 grobów. Ubiegłoroczna zbiórka pozwoliła odnowić 25 mogił na cmentarzu na Dajtkach. Jak co roku w kwestę zaangażowali się politycy, sportowcy, dziennikarze i artyści.

Kwesta prowadzona na cmentarzach w Dywitach, przy ul. Poprzecznej, św. Józefa przy ul. Rataja oraz św. Jakuba przy ul. Wojska Polskiego miała, wg organizatorów, nie tylko zdobyć pieniądze na ratowanie kolejnych nagrobków, ale również zwrócić uwagę na kwestię ratowania zabytkowych nekropolii. - Chodzi o uświadomienie ludziom, że warto na te sprawy zwrócić uwagę. Mamy mnóstwo pięknych grobów, o które nikt już nie dba – mówił dr Jan Chłosta.

Zbiórka pieniędzy została zorganizowana przez Społeczny Komitet Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach, Urząd Miasta Olsztyn, Hufiec „Rodło” w Olsztynie oraz miejscowy Zakład Cmentarzy Komunalnych.