Kopernik w planetarium

Krzysztof Kozłowski

publikacja 17.02.2013 20:35

Zakończyły się obchody 40. rocznicy otwarcia olsztyńskiego planetarium połączone z jubileuszem 540. urodzin Mikołaja Kopernika.

Kopernik w planetarium W ten weekend pracownicy planetarium przygotowali wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych Krzysztof Kozłowski/GN

Obiekt pod nazwą Planetarium Lotów Kosmicznych powstał z okazji 500-lecia urodzin Kopernika i został otwarty 19 lutego 1973 r. Jadwiga Biała, wieloletnia dyrektorka tej placówki, wspomina, iż na początku lat 70. zastanawiano się, w jaki sposób upamiętnić jubileusz urodzin Kopernika. Wśród pomysłów było usypanie kopca albo postawienie pomnika. Nieżyjący już prof. Lubomir Baran i prof. Stanisław Oszczak przekonali ówczesne władze, iż najlepszym sposobem na promowanie osoby astronoma i nauki będzie założenie planetarium.

Jubileusz rozpoczął się oficjalnymi uroczystościami, w których wzięli udział zaproszeni goście. Z referatem wystąpił prof. Stanisław Achremczyk oraz dr Jerzy Sikorski. Zaprezentowano również film „Oni tworzyli historię planetarium”, przypominający historię tej instytucji, począwszy od narodzenia się idei jej budowy, poprzez tworzenie koncepcji architektonicznej, po budowę i pierwsze lata działalności.

Na jubileusz pracownicy planetarium przygotowali wiele atrakcji. Mieszkańcy mogli obejrzeć projekcje filmów o astronomie i posłuchać koncertu muzyki elektronicznej. Najmłodsi wzięli udział w warsztatach plastycznych, zajęciach edukacyjnych, a także projekcjach filmów o Koperniku. W niedzielę z koncertem muzyki elektronicznej wystąpił Józef Skrzek. Koncert poprzedził finał konkursu o tytuł Slamera Science Fiction oraz projekcja filmu z 1978 r., który dotyczy mozaiki umieszczonej na ścianie w planetarium. Jubileusz zakończył pokaz mającego już 40 lat filmu „Kopernik” z Andrzejem Kopiczyńskim w roli głównej. Co ciekawe, część instrumentów astronomicznych wykonanych na potrzeby filmu została przekazana olsztyńskiemu planetarium.