Nasz biskup

Aneta Stankiewicz/Krzysztof Kozłowski

publikacja 13.04.2013 20:54

W Publicznej Szkole Podstawowej im. bp. Tadeusza Płoskiego w Kłębowie obchodzono Dzień Patrona, wielkiego absolwenta szkoły.

Nasz biskup Rozstrzygnięcie szkolnych konkursów: wiedzy o Patronie Szkoły oraz plastycznego „Biskup Tadeusz Płoski w oczach dzieci” Aneta Stankiewicz

Zaproszenie na uroczystość przyjęli zacni goście: mama biskupa Kazimiera Płoska oraz siostra Elżbieta Śmiszek z mężem i córką. Obchody uświetnili również: Artur Jankowski, wójt gminy Lidzbark Warmiński, Józef Mika, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pilniku, który w 2011 r. kilka miesięcy wraz z grupą uczniów pracował nad rzeźbą biskupa, radni gminni, sołtys wsi Kłębowo, dyrektorki szkół z terenu gminy, przyjaciele, sympatycy i dobroczyńcy szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Małgorzaty w Kłębowie, która sprawowana była w intencji tragicznie zmarłego bp. Tadeusza Płoskiego i wszystkich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla mamy biskupa oraz by uczniowie szkoły wzrastali w mądrości u Boga i ludzi. W swojej homilii proboszcz ks. Roman Cichocki nawiązał do słów rzymskiego poety Horacego: „Non omnis moriar”. Bp Tadeusz Płoski ukończył Szkołę Podstawową w Kłębowie w 1971 r., jednak pamięć o nim jest wciąż żywa nie tylko wśród całej społeczności szkolnej, ale też wśród mieszkańców Warmii i wszystkich Polaków.

Po nabożeństwie zebrani udali się pod stojącą przed szkołą rzeźbę przedstawiającą postać bp. Płoskiego, gdzie złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Uczestników uroczystości serdecznie powitała dyrektor Alina Ogulewicz i zaprosiła do obejrzenia występu artystycznego oraz do wspólnego odśpiewania ukochanej pieśni biskupa – „Pierwszej Brygady”. Odbyło się również rozstrzygnięcie szkolnych konkursów: wiedzy o patronie szkoły bp. Tadeuszu Płoskim oraz plastycznego „Biskup Tadeusz Płoski w oczach dzieci”. Organizator konkursu wiedzy o patronie – ksiądz Roman Cichocki podkreślił, że wśród odpowiedzi ani jedna nie była błędna. Wzruszeni i dumni laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Ponieważ bp Tadeusz Płoski często dawał wyraz swojemu zafascynowaniu warmińską przyrodą, nastąpiło otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej faunie Warmii i Mazur, przygotowanej przez pana Waldemara Bezucha z koła łowieckiego „Knieja Olsztyn”. Przygotowany przez nauczycieli i Radę Rodziców poczęstunek stał się okazją do rozmów, refleksji i wspomnień w serdecznej atmosferze.

Nadanie imienia szkole odbyło się 8 kwietnia 2011 r. Od 1 września 2012 r. organem prowadzącym szkołę jest Stowarzyszenie „RAZEM W KŁĘBOWIE”. Placówka wciąż się rozwija. Oprócz dbałości o wszechstronny rozwój każdego ucznia priorytetem szkoły jest rozwijanie pasji zdobywania wiedzy, kształtowanie postaw patriotycznych i proekologicznych, szacunku dla tradycji oraz integracja społeczności lokalnej.

Cała społeczność szkolna dokłada wszelkich starań, by godnie nosić imię Biskupa Polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego.