wArmia JPII

lc /lz

publikacja 05.07.2013 11:21

W sobotę 6 lipca w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka o 15.00 odbędzie się Msza św. rozpoczynająca obóz integracyjno-formacyjny stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

wArmia JPII Stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" DZIELO.PL

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" organizuje dla stypendystów obozy wakacyjne od początku istnienia programu stypendialnego. Głównym celem obozu jest zawiązanie wspólnoty i formułowanie jej w duchu nauczania Jana Pawła II. – Gromadzimy się w tym roku na obozie w Olsztynie, obierając sobie za hasło: "wArmia JPII", a więc Warmia Jana Pawła II – mówi ks. Dariusz Kowalczyk, członek zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". – Razem ze świadkami wiary napotkanymi w Olsztynie oraz na Warmii, chcemy wspólnie budować wielką armię Jana Pawła II, która, pokonując strach i obawy, będzie mogła stawić czoła wyzwaniom na miarę XXI wieku.

Jeden z pierwszych, najliczniejszych obozów, odbył się w roku 2003, kiedy to zdecydowano o zorganizowaniu jednego, dużego obozu dla wszystkich stypendystów z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Wówczas 1000-osobowa grupa młodzieży przebywała w Krakowie. Podczas obozu pod hasłem "Uczyńmy człowieka" zapoczątkowano wiele kontynuowanych do dziś tradycji. Były to m.in. charakterystyczne żółte koszulki uczestników, obozowy przewodnik „Codziennik/Niecodziennik” i gazetka wydawana przez biuro prasowe, które tworzyli laureaci Konkursu Akademickiego im. Bp. Jana Chrapka.

W tegorocznym obozie udział weźmie 1200 stypendystów spośród gimnazjalistów i licealistów z całej Polski. – To wielkie wyzwanie organizacyjne i logistyczne – mówi ks. Jan Drob, prezes zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". – Nieocenione jest więc wsparcie ze strony władz miejskich i diecezji, lokalnych instytucji, a także setek wolontariuszy, pełniących role kierowników ośrodków, wychowawców, duszpasterzy czy służby medycznej.

Stypendyści na czas obozu zakwaterowani zostali w Domach Studenckich znajdujących się na terenie miasteczka "Kortowo". Stypendyści są ciekawi, jak zostaną odebrani przez ludzi; czy Olsztyn czeka na nas z podekscytowaniem, a może ze strachem?

– Faktem jest, że miasto nie gościło jeszcze tak wielkiej rzeszy "obozowiczów" i to aż przez dwa tygodnie. Jedni – szczególnie organizatorzy – obawiają się, czy wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, inni – obserwują z zainteresowaniem. Na pewno takie doświadczenie spotkania "Żywego pomnika JP2" wywrze ogromne wrażenie na olsztyniakach. Myślę, że obawy mieszkańców Olsztyna są zrozumiałe, ale po wyjeździe stypendystów przyjdzie tęsknota za "niebiesko-żółtą" falą. Przygotowanie takiego obozu pochłania trochę czasu i wysiłku, ale dzięki życzliwości wielu urzędników naszego miasta (i nie tylko ich) było to możliwe. Przygotowując obóz, dużą pomocą były relacje z osobami, które powstały przy okazji m.in. organizacji Dni Papieskich. Można powiedzieć, że to bł. Jan Paweł II otwierał nam drzwi do życzliwych serc. Ponadto pani Katarzyna oraz księża Jan i Dariusz podpowiadali mi, co mogłoby zainteresować młodzież – byli dla mnie inspiracją do działania. Prawda, iż jest to ogrom pracy, którą wspólnie wykonaliśmy. Mam nadzieję, że sama młodzież również doceni naszą włożoną pracę – mówi ksiądz Michał Tunkiewicz, pełnomocnik metropolity warmińskiego ds. organizacji obozu.

Podczas obozu stypendyści zwiedzą Olsztyn, odwiedzą planetarium, a także posłuchają wykładów na Uniwersytecie Warmińsko–Mazurskim. Przewidziany jest także dzień sportu, koncerty, zabawy i wycieczka do Fromborka. W planach jest także pielgrzymka do Gietrzwałdu oraz wspólne Msze Święte w olsztyńskich parafiach.