Amerykanie o Czaszkowie

Krzysztof Kozłowski

publikacja 19.07.2013 20:05

Historia, której jeszcze nie znamy, a możemy poznać.

Amerykanie o Czaszkowie – Warto o Galindach, ludzie nieco zapomnianym, mówić i przypominać, bo to niezwykle ciekawe plemię – mówi Dariusz Żyłowski Krzysztof Kozłowski /GN

Wykopaliskom i odkryciom polskich archeologów na Pojezierzu Mrągowskim poświęcona jest wystawa „Starożytność Pojezierza Mrągowskiego”, którą można obejrzeć w Muzeum w Mrągowie. Wystawę przygotował Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przy współudziale Polskiej Akademii Nauk. Autorami wystawy jest małżeństwo dr Tomasz Nowakiewicz i dr Aleksandra Rzeszotarska-Nowakiewicz, którzy od wielu lat prowadzą wykopaliska w okolicy Mrągowa. Na wystawie, oprócz posterów opisujących poszczególne stanowiska prac archeologicznych odbywających się od wielu lat na terenie powiatu mrągowskiego, można obejrzeć oryginalne wykopaliska, w tym te najcenniejsze, które odkryto niedawno na stanowisku w Czaszkowie – wsi koło Piecek, o których pisało nawet amerykańskie „Arheology”.

Na potrzeby wystawy wydano przewodnik. Zawarto w nim opisy stanowisk archeologicznych wraz z komentarzem historycznym. Możemy dowiedzieć się z niego, co się działo na naszych ziemiach począwszy od epoki kamienia łupanego. Jest wyjaśniona również genealogia Galindów.

Wystawę „Starożytność Pojezierza Mrągowskiego” można obejrzeć do końca sierpnia.