Owoce do końca świata

lucy

publikacja 26.07.2013 12:43

W bazylice św. Jerzego w Ketrzynie odbyła się uroczystość ku czci św. Jakuba.

Owoce do końca świata Uroczystość św. Jakuba w Kętrzynie rozpoczęły się od wniesienia figury Apostoła w procesji do świątyni Łukasz Czechyra /GN

Cała uroczystość została zorganizowana przez parafię św. Jerzego w Ketrzynie, Bractwo Pielgrzymkowego św. Jakuba w Kętrzynie oraz Muzeum im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie. Głównym punktem była Missa Sancti Jacobi. Mszę św. rozpoczęło wprowadzeniem figury św. Jakuba do świątyni, któremu towarzyszyły śpiewy w wykonaniu Scholi Teatru Węgajty. Liturgiczne śpiewy zostały wykonane przez Scholę Teatru Węgajty na podstawie XII- wiecznego rękopisu Liber Sancti Jacobi (Księga Świętego Jakuba) z katedry św. Jakuba w Santiago de Compostella w Hiszpanii. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Jan Paszulewicz, a razem z nim koncelebrowali o. Wiesław Kulisz, superior ze Świętej Lipki oraz ks. kan Stanisław Majewski, proboszcz kętrzyńskiej bazyliki.

W homilii ks. Majewski przybliżył pokrótce postać św. Jakuba zaznaczając, że był on razem ze św. Piotrem i św. Janem w pewien sposób uprzywilejowany, gdyż dane mu było doświadczyć wielu wspaniałych wydarzeń. – Panowie z Bractwa Pielgrzymkowego mogą powiedzieć, że już lepiej znają św. Jakuba., w sposób duchowy, pojechali przecież z figurą do Santiago de Compostella. Dziś możemy przypomnieć słowa Jezusa, który powiedział, że poznamy ich po owocach. Św. Jakuba poznajemy nie tylko z historii, ale również po owocach jego działalności. I znowu możemy powiedzieć za Jezusem, że ziarno, które obumrze przeniesie plon stukrotny – mówił ks. Majewski. – Śmierć świętego początkowo jawiła się jako tragedia. Ale dziś powiemy, że było to błogosławione wydarzenie, które do końca świata będzie wydawać plon. Wszystkie pielgrzymki, modlitwy, różańce na drodze do Santiago de Compostella, Wasza obecność tutaj, to wszystko owoc działalności św. Jakuba – zaznaczył kętrzyński proboszcz. Po Mszy św. z koncertem wystąpił chór parafialny Nawiedzenia NMP w Świętej Lipce pod batutą dr. Rafała Sulimy.