Pierwsze dni wojny

Krzysztof Kozłowski

publikacja 08.09.2013 21:41

Historia jednego z fragmentów bitwy granicznej.

Pierwsze dni wojny W rekonstrukcji wzięło udział ponad 200 członków historycznych grup Krzysztof Kozłowski /GN

W Parku Etnograficznym Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku odbyła się inscenizacja historyczna „Pogranicze ‘39” przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wzięło w niej udział ponad 200 członków grup historycznych, którzy wcielili się w żołnierzy Armii Modlin, żołnierzy wojsk niemieckich oraz ludność cywilną. Edukacyjna inscenizacja historyczna nawiązywała do wydarzeń, które rozegrały się na ziemiach polskich w pierwszych dniach po wybuchu II wojny światowej. Historia jednego z fragmentów bitwy granicznej dała wyobrażenie o dramacie ludności cywilnej i obrazie walk pierwszych dni wojny. Widzowie mogli również zobaczyć, na czym polegała działalność Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Była to organizacja, której korzenie sięgają walk o granice i wojny polsko-bolszewickiej z lat 1920-1921. Przysposobienie Wojskowe Kobiet brało udział w kampanii wrześniowej, między innymi jako kobiece bataliony pomocniczej służby wojskowej. Podczas inscenizacji „Pogranicze ‘39” odbyły się w kinie plenerowym specjalne pokazy filmowe prezentujące dokument Juliena Bryana „The Siege” („Oblężenie”), który utrwalił obraz pierwszych dni wojny w stolicy oraz losy ludności cywilnej.

– Cieszę się, że zdecydowałam się na przyjazd tutaj wraz z dziećmi. Była to dla nich nie tylko atrakcja, ale też i uświadomienie, jak wyglądały pierwsze dni wojny. Podczas inscenizacji było niezwykle głośno. Dzieci nawet nie zdawały sobie sprawy z tego, jak wygląda wojna. Po dzisiejszym doświadczeniu, mam nadzieję, mają lepsze wyobrażenie tej tragedii – mówi Krystyna.

Dla miłośników pojazdów militarnych z epoki nie zabrakło atrakcji. Mieli okazję zobaczyć repliki pojazdów będących na wyposażeniu armii niemieckiej: czołg PzKpfwII, samochód opancerzony SdKfz222, o nazwie własnej Gretchen, samochód opancerzony Kfz13, samochody ciężarowe mercedesa i peugeota oraz motocykle. Walczących po stronie polskiej wspierały 3 samochody pancerne wz.34.