Człowiek jest tam, gdzie nadzieja

Łukasz Czechyra

publikacja 09.10.2013 09:51

W Klebarku Wielkim ratownicy świętowali Wojewódzki Dzień Ratownictwa Medycznego.

Człowiek jest tam, gdzie nadzieja Odznaczenie Medalami za długoletnią służbę przyznanymi przez Prezydenta RP Łukasz Czechyra /GN

Święto polskiego ratownictwa medycznego zostało ustanowione w 2006 roku, a jego patronem jest bł. Gerard Tonque, założyciel zakonu szpitalników.

Uroczystości ratowników warmińskich rozpoczęły się Mszą św. w Sanktuarium Krzyża Świętego, gdzie Eucharystii przewodniczył abp Edmund Piszcz. W nawiązaniu do Ewangelii o przybyciu Jezusa do domu Marii i Marty, abp Piszcz zaznaczył, że tak samo jak Maria dokonała lepszego wyboru słuchając Chrystusa, tak samo praca ratowników bardzo często polega na wyborze i podejmowaniu właściwej decyzji. Przypomniał też , że od tej decyzji bardzo wiele zależy,a daje ona m.in. nadzieję. – Tam, gdzie jest nadzieja, jest człowiek. Jeśli nadzieja się kończy, kończy się też człowiek – powiedział abp Edmund Piszcz.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do sali, gdzie wojewoda warmińsko-mazurski zasłużonym ratownikom wręczył Medale za Długoletnią Służbę przyznane przez Prezydenta RP oraz odznaczenia resortowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.

Obchody Dnia Ratownictwa Medycznego zakończył pokaz rycerski przygotowany przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, gdyż ratownictwo szczególnie związane jest z etosem rycerskim, kiedy to zakony rycerskie niosły pomoc potrzebującym.