Ekumeniczne spotkanie

UMWWM w Olsztynie

publikacja 10.10.2013 13:59

Arcybiskup Eustanij Zoria z Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego wziął udział w festiwalu muzyki cerkiewnej w Giżycku, spotykał się ze środowiskiem ukraińskim w Bartoszycach i Górowie Iławeckim, a we wtorek gościł w Olsztynie.

abp Zoria i abp Piszcz abp Zoria i abp Piszcz
UWWWM w Olsztynie

Prawosławny dostojnik, oprócz rozmów o ekumenizmie, wiele uwagi poświęcił sprawom eurointegracji Ukrainy. Jest również przewodniczącym Wydziału Informacyjnego Cerkwi - czyli drugą osobą po Filarecie, zwierzchniku Cerkwi na Ukrainie. Cerkiew ta jest zwolennikiem zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską, stąd wizyta w Polsce na miesiąc przed podpisaniem traktatu stowarzyszeniowego Ukrainy z Unią Europejską ma szczególny charakter.

Arcybiskupowi towarzyszył także Ilarion, arcybiskup rówieński i ostrowski oraz poseł Miron Sycz.  - Kościoły chrześcijańskie w Polsce i na Ukrainie czerpią z tej samej duchowości i mają wspólne słowiańskie korzenie, stąd spodziewane podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską jest naturalnym powrotem Ukrainy do europejskiego domu - mówi Jarosław Słoma, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.W trakcie wizyty spotkał się również z abp. Edmundem Piszczem i bp. Rudolfem Bażanowskim z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego