Stało się Ciałem

Krzysztof Kozłowski

publikacja 10.01.2014 21:47

Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru „Tęcza”.

Stało się Ciałem Był to niezwykły wieczór, podczas którego słuchacze mogli przenieść się w bliski każdemu chrześcijaninowi okres narodzenia Jezusa Krzysztof Kozłowski /GN

W Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru „Tęcza”. Był to niezwykły wieczór, podczas którego słuchacze mogli przenieść się w bliski każdemu chrześcijaninowi okres narodzenia Jezusa, jak też i czas powrotu do chwil, kiedy w gronie rodzin śpiewaliśmy podczas wigilijnego wieczoru kolędy. - Dzięki artystom przeżyliśmy w okresie Bożego Narodzenia radość, którą zwiastowali aniołowie pasterzom. Nasza piękna polska tradycja tę radość bożonarodzeniową wyraża poprzez śpiew kolęd i pastorałek - mówi dyrektor ICK ks. Stanisław Kozakiewicz.

Członkowie chóru przygotowali godzinny występ, podczas którego zaprezentowali znane kolędy, jak i te nieco zapomniane. Na koniec słuchacze wraz z chórem odśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy”. - Te nasze spotkanie i wspólne śpiewanie kolęd to nic innego, jak głoszenie Ewangelii. Tej radosnej nowiny o zbawieniu, o tym, że „Słowo stało się Ciałem i zamieszkało pośród nas” - podkreśla ks. Kozakiewicz.

Amatorski chór „Tęcza” rozpoczął działalność w 1967 r., jako zespół wokalno-muzyczny pod nazwą „Volarex”. Inicjatorem powstania zespołu był Stanisław Floryan, a założycielką i wieloletnią kierowniczką śpiewaczka Janina Stankiewicz. Po dwóch latach działalności chór przyjął nazwę „Tęcza”.

Od 2007 roku chór działa przy Osiedlowym Domu Kultury „Alternatywa” w Olsztynie. Janina Stankiewicz była kierowniczką chóru przez wiele lat. Po niej batutę dyrygenta przejęła Mirosława Podlińska.

Z „Tęczą” przez wiele lat współpracował olsztyński kompozytor Zbigniew Chabowski, który akompaniował chórowi i przygotowywał dla niego opracowania utworów, z których korzysta do dnia dzisiejszego. Następnie akompaniatorami byli Damian Michałowski i Zenon Wojdaliński. Od kilku lat chór działa pod kierownictwem muzycznym Jerzego Bogdana.

W uznaniu zasług założycielki i pierwszej dyrygentki chóru, w roku 2010, zarząd główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie nadał chórowi „Tęcza” imię Janiny Stankiewicz. Akt nadania wręczono 2 czerwca 2010 r. podczas uroczystego koncertu w ramach VI Festiwalu „O Warmio Moja Miła” Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.