Każda akcja to święto

Łukasz Czechyra

publikacja 05.05.2014 13:31

W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie odbył się Dzień Strażaka.

Każda akcja to święto Dzień Strażaka to czas na odznaczenia i awanse Łukasz Czechyra /GN

Strażacy świętują co roku w dniu ich patrona św. Floriana, który według legendy ugasił kiedyś płonącą wioskę za pomocą jednego wiadra wody. Teraz już takie cuda się nie zdarzają, a każda akcja strażaków to ciężka praca z narażeniem własnego zdrowia, a nawet życia. Wszystko zgodnie z hasłem „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Dzień Strażaka to czas wyróżnień, podsumowań, odznaczeń i awansów – nagród za codzienną, wyjątkowo wymagającą pracę.

Na placu KM PSP w Olsztynie uroczystość rozpoczęła się od meldunku złożonego dowódcy uroczystości, którym był mł. bryg. Maciej Karnacewicz. Następnie przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego na maszcie pojawiła się polska flaga, a okolicznościowe przemówienie wygłosił bryg. Adam Górzyński, komendant miejski PSP w Olsztynie. Następnie miało miejsce dekorowanie i wręczenie odznaczeń oraz awansów. Ogółem odznaczenia otrzymało 42 strażaków, a 62 zostało awansowanych na wyższe stopnie.

Na koniec uroczystości głos zabrał bryg. Michał Kamieniecki – zastępca warmińsko-mazurskiego komendanta wojewódzkiego PSP. Złożył on strażakom najlepsze życzenia i zaznaczył, że każda akcja, każde uratowanie istnienie to już wielkie święto. Dzień Strażaka tylko to potwierdza.