Dziesięcioletni żonkil

ks. Piotr Sroga

publikacja 12.05.2014 21:19

Od 10 lat na Warmii członkowie szkolnych kół Caritas i wielu wolontariuszy angażuje się w sadzenie i sprzedawanie żonkili. Dochód z tej akcji pomógł już podopiecznym z hospicjum.

Występy artystyczne na uroczystości Występy artystyczne na uroczystości
ks. Piotr Sroga /GN

Caritas Archidiecezji Warmińskiej obchodziła 10-lecie charytatywnej akcji „Pola nadziei”. Pracownicy i zaproszeni goście przeżyli najpierw chwile modlitwy podczas uroczystej Eucharystii w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Potem w kurii warmińskiej odbyła się akademia. Wśród uczestników szczególnymi gośćmi byli członkowie Szkolnych Kół Caritas.

Akcja polega na sadzeniu sadzonek żonkili w różnych miejscach żonkili, które na wiosnę sprzedawane są, aby wspomóc hospicja na Warmii i Mazurach. – Akcja rozwijała się. Na początku było zaangażowanych kilka szkół, potem kilkanaście, kilkadziesiąt. Rosła liczba osób, które chciały z nami współpracować. W tej chwili jesteśmy już rozpoznawalni. Gdy idziemy z prośbą do supermarketów, słyszymy: „Tak, proszę. Jak co roku wam pomożemy”. Troszeczkę wrośliśmy w ten teren z naszą inicjatywą – mówi Anna Bałazy.

W Olsztynie ostatniej jesieni zasadzono żonkile na ul. Artyleryjskiej i w okolicach Teatru im. Jaracza. Spore poletko powstało także przy budynku Hospicjum Domowego w Olsztynie. Woluntariusze to najczęściej członkowie Szkolnych Kół Caritas. Kampania żonkilowa ma wymiar społecznym angażuje wolontariuszy – zwłaszcza dzieci i młodzież – i zakorzenia w społeczeństwie świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym. Żonkil – kwiat utożsamiany ze zwycięstwem życia nad śmiercią – jest sadzony jesienią, a na wiosnę, gdy kwitnie, organizowane są liczne koncerty, debaty, spotkania i inne akcje, podczas których mówi się o potrzebach chorego człowieka.

 W latach 2012–2013 ze sprzedaży żonkili zebrano ponad 20 tys. zł. Zbiórka ze zeszłorocznej, 9. edycji akcji przeznaczona została na opłacenie rehabilitacji najmłodszych pacjentów Hospicjum Domowego Caritas, a także na zakup jednorazowego sprzętu medycznego i wsparcie socjalne kilku najuboższych rodzin. W 10. edycji pieniądze przeznaczone będą na kupno koncentratorów tlenu i ssaków, jak również na rehabilitację dzieci i pomoc najbardziej potrzebującym.