40 lat pomocy potrzebującym

Łukasz Czechyra

publikacja 12.06.2014 18:43

Dom Pomocy Społecznej w Bisztynku świętował 40-lecie działalności.

40 lat pomocy potrzebującym Uroczystej Mszy św. podczas jubileuszu DPS przewodniczył abp Wojciech Ziemba Łukasz Czechyra /GN

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Macieja Apostoła, gdzie Eucharystii przewodniczył metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba. Po Mszy św. uczestnicy udali się do Domu Pomocy Społecznej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości – gości powitała s. Aneta Olechnowicz, dyrektor DPS, a podopieczne placówki zaprezentowały przygotowany przez siebie program artystyczny. S. Olechnowicz przedstawiła również pokrótce całą historię placówki.

Warto bowiem wiedzieć, że choć DPS obchodzi jubileusz 40-lecia, to jednak jego historia sięga już 100 lat, bowiem w 1913 roku dom, w którym obecnie mieście się DPS został wybudowany i prowadzony jako szpital św. Barbary przez Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny. Popularne Katarzynki przejęły budynek na własność w 1925 roku i pracowały w nim do 1950 roku. Potem szpital został upaństwowiony i działał do 1973 roku jako placówka chorób płucnych. W 1974 roku został utworzony Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci, który w końcu został przekwalifikowany na dom dla kobiet i właśnie w tej formie działa do dziś.

Jubileusze to zawsze dobra okazja nie tylko do podsumowań, ale także do podziękowań. Dyrektor placówki s. Aneta złożyła więc gorące podziękowania wszystkim tym, którzy przez wiele lat działali na rzecz placówki i umożliwiły jej funkcjonowanie – szczególnie przez ostatnie lata w DPS działo się bardzo wiele. M.in. w 2011 roku dobudowano nowy budynek, dzięki któremu DPS w Bisztynku spełnił ostatnie ze stawianych mu wymagań. Obecnie w domu może przebywać 80 podopiecznych.

Więcej w nr. 25 "Posłańca Warmińskiego – Gościa Niedzielnego".