Historia docet

Łukasz Czechyra

publikacja 07.07.2014 11:24

W Bałdach odbył się VII Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy.

Historia docet Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore poświęcił na Trakcie Biskupim pamiątkowe głazy dedykowane biskupom warmińskim Łukasz Czechyra /Foto Gość

Kiermas to tradycyjna warmińska uroczystość odpustowa. Na Kiermas zjeżdżali krewni i znajomi z okolicy – najpierw wszyscy brali udział w nabożeństwie, a następnie udawali się na biesiadę, podczas której Warmiacy wymienili poglądy, dyskutowali o ważnych sprawach, ale przede wszystkim jednoczyły społeczność warmińską wokół tradycyjnych zwyczajów.

Jak zawsze na początku lipca w Bałdach odbywa się Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy. Rozpoczął się tradycyjnie Mszą św. w kościele pw. św. Jakuba w Butrynach, gdzie najpierw metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba przypomniał rys historyczny tych ziem – Bałdy i Butryny stanowią bowiem „Wrota Warmii”, naturalną granicę między Warmią i Mazurami i to właśnie tutaj biskupi warmińscy byli witani przez wszystkie stany warmińskie i tutaj obejmowali władzę na diecezją. Dla uczczenia tej tradycji w Bałdach powstał Trakt Biskupi, gdzie poustawiane są tablice przedstawiające wszystkich warmińskich biskupów, co roku również świecone i odsłaniane są pamiątkowe głazy.

W tym roku na Kiermasie pojawił się nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, który podczas Mszy św. zaznaczył wartość historii. – Polacy zawsze mieli głębokie wyczucie historyczne. Wspominanie historii to nie przejaw nostalgii, ale wartość potrzebna również dla współczesnych pokoleń. Starożytni rzymianie wierzyli w to samo i wyrażali tę prawdę dwoma słowami historia docet – historia uczy. Innymi słowy – patrzymy wstecz po to, aby dobrze iść do przodu – zaznaczył abp. Migliore.

Po Mszy św. uczestnicy udali się bryczkami i samochodami na Trakt biskupi do Bałd, gdzie zostały poświęcone i odsłonięte kolejne głazy poświęcone warmińskim biskupom: Henrykowi Flemingowi (fundator Stowarzyszenie Byłych Mieszkańców Powiatu Braniewskiego), Eberhardowi z Nysy (fundator Helga i Herbert Monkowski), Eneaszowi Sylwiuszowi Piccolominiemu, późniejszemu papieżowi Piusowi II (fundator ks. inf. Jan Jerzy Górny) i Teodorowi Andrzejowi Potockiemu (fundator Urszula Bełza). Następnie aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie zainscenizowali powitanie biskupa Teodora Potockiego przez wszystkie stany warmińskie. Przez cały dzień goście zebrani na Keirmasie mieli okazję podziwiać lokalnych artystów, spróbować tradycyjnych potraw, a także wziąć udział w zabawach i konkursach.