Dzień bez mandatu

lc

publikacja 25.07.2014 12:05

W dzień św. Krzysztofa, patrona kierowców, w Olsztynie odbyła się akcja służb mundurowych.

Dzień bez mandatu Ks. Zbigniew Czernik rozdawał kierowcom 10 przykazań kierowcy Łukasz Czechyra /Foto Gość

Wspomnienie św. Krzysztofa to od kilku lat Dzień Bezpiecznego Kierowcy – wpisuje się on w organizowany przez MIVA Polska Tydzień św. Krzysztofa. Jest to inicjatywa, która ma poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach, a także zgromadzić pieniądze, które zostaną przekazane dla polskich misjonarzy na kupno środków transportu.

Jak co roku w Olsztynie została zorganizowana akcja „Dzień bez mandatu”, w którą włączyły się Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Graniczna, Straż Miejska, Służba Celna, Straż pożarna, a także Służba Więziennictwa. Na parkingu przy ul. Leonharda, gdzie odbywała się cała akcja, stawili się również skazani za przestępstwa drogowe. Jak bowiem powiedzieli przedstawiciele służb więziennictwa aż 25 proc. ze wszystkich osadzonych to sprawcy przestępstw drogowych, a w szczególności ci, którzy zostali skazani za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości.

Służby zatrzymywały pojazdy do kontroli, a także kierowców, którzy popełnili drobne wykroczenia – niewielkie przekroczenie prędkości czy jazda bez świateł. Tym razem jednak nie dostali oni mandatu, ale sprawdzali na symulatorze dachowania, jak dużo dają zapięte pasy, rozmawiali z policjantami, ks. Zbigniewem Czernikiem, który rozdawał kierującym obrazki z św. Krzysztofem oraz 10 przykazaniami kierowcy.