Maryja idzie z wami

Łukasz Czechyra

publikacja 31.07.2014 13:56

W konkatedrze św. Jakuba odbyła się Msza św. która zainaugurowała XXXI Warmińską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Maryja idzie z wami Pielgrzymi mówią, że na pielgrzymce wystarczy różaniec i dobry humor Łukasz Czechyra /Foto Gość

W tym roku około 550 pątników, skupionych w 9 grupach maszeruje do Częstochowy pod hasłem „Zostań z nami Panie”. Jak co roku grupa centralna, która ruszała z Olsztyna, wzięła udział w Mszy św., żeby w drogę wyruszyć z błogosławieństwem. Eucharystii przewodniczył metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba, który w swojej homilii zaznaczył, że Święta Rodzina również pielgrzymowała i to wielokrotnie, a najbardziej znaną ich pielgrzymką była ta do Jerozolimy, po której Maryja z Józefem nie mogli odnaleźć Jezusa.

Abp Ziemba zauważył, że to nie Jezus się zagubił, bo był właśnie tam, gdzie być powinien, a raczej Jego rodzice, którzy nie do końca rozumieli tajemnicę Chrystusa. Metropolita porównał poszukiwania Jezusa przez Jego rodziców, do tych, które podejmuje dziś współczesny człowiek. – Gdzie jest szczęście, gdzie mogę je znaleźć? Wśród rodziny, znajomych? Okazuje się, że Jezus jest w świątyni. 3 dni niepewności dla matki to bardzo dużo, ale po 3 dniach odnaleźć Pana Jezusa to wcale niedużo. Wasza pielgrzymka będzie liczyła więcej dni – z serca wam życzę, aby starczyło tych dni, aby odnaleźć ostatecznie Jezusa. Każdy pielgrzym niesie w sercu własną intencję, dziękczynienie czy prośbę, którą chce ofiarować Maryi na Jasnej Górze. My idziemy do Niej, ale zapraszamy też, by Maryja szła z nami, byśmy razem szukali odpowiedzi na nasze pytania. Ona chce nas doprowadzić do swojego Syna, wskazując na Niego z poleceniem „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” – powiedział abp Ziemba.

Po Eucharystii poszczególne grupy pielgrzymkowe ruszyły na szlak, który zaprowadzi ich do Częstochowy. Na Jasną Górę warmińscy pielgrzymi dotrą 12 sierpnia.