Uczył nas zasad

ks. Tomasz Lis

publikacja 03.08.2014 14:16

- Ks. Józef Drzazga przyjął mnie do seminarium w 1952 r. Przez sześć lat był moim wychowawcą. Uczył nas zasad codziennego życia i oddania Kościołowi, któremu sam służył całym sercem i gorliwością - wspomina ks. Józef Brzozowski, były proboszcz w modliborzyckiej parafii.

Pamięci bp J. Drzazgi Pamięci bp J. Drzazgi
W modliborzyckim kościele odsłonięto tablicę pamiątkową
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

- Z racji 100-lecia urodzin bpa Józefa Drzazgi, który rodem pochodził z Wolicy, w naszej parafii odsłaniamy tablicę jemu poświęconą. Był znamienitym profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a następnie biskupem warmińskim – wyjaśnił ks. Marek Danek, proboszcz parafii.

W uroczystość odsłonięcia tablicy uczestniczyli: abp Wojciech Ziemba, bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Ryszard Karpiński. Najpierw odbyła się Msza św. z udziałem janowskim pielgrzymów. Podczas homilii abp W. Ziemba nakreślił sylwetkę jubilata, wspominając jego zasługi dla Kościoła i ziemi warmińskiej. We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani z diecezji warmińskiej, lubelskiej, zamojskiej i sandomierskiej oraz ci, którzy w swoim życiu znali jubilata. Obecni byli także przedstawiciele władzy samorządowej oraz mieszkańcy parafii.

- Wspominam go z wielką serdecznością. Mogę powiedzieć, że na ostatnim roku studiów seminaryjnych ks. Drzazga mówił: ”będziesz wikariuszem w mojej rodzinnej parafii”. Mimo, że tak się nie stało, to cieszy mnie, że po latach mogłem pełnić posługę proboszczowską w parafii bpa Drzazgi – dodał ks. Józef Brzozowski.