Żyć w bliskości świętego

kfk

publikacja 13.10.2014 18:43

Trzeba nie tylko prosić, ale też i wierzyć w Boga, i Jemu oddać swoje życie.

Żyć w bliskości świętego Parafianie licznie zgromadzili się na uroczystości wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

W życiu każdej parafii są chwile, które na stałe wpiszą się w historię wspólnoty. Na pewno takim wydarzeniem dla wiernych z parafii pw. św. Faustyny w Ostródzie będzie dzień, w którym wprowadzono relikwie św. Jana Pawła II.

Relikwie krwi wniósł do kościoła ks. Jarosław Glonka, duszpasterz budowanego Centrum im. św. Jana Pawła II w Krakowie. Przed relikwiami szli parafianie,  trzymając w dłoniach białe i żółte róże. To oni byli wcześniej z wizytą u kard. Stanisława Dziwisza, by osobiście prosić go i odebrać od niego relikwiarz. 52 pielgrzymów z Ostródy odwiedziło najważniejsze miejsca związane z osobą papieża Polaka.

Modlili się w Wadowicach, Łagiewnikach, Niepokalanowie, Częstochowie i oczywiście w Krakowie, gdzie zaplanowano spotkanie, na którym pielgrzymi odebrali relikwie. Kiedy po spotkaniu proboszcz wniósł relikwiarz do autobusu, ludzie czuli, że jest z nimi 53 pasażer. Było wiele wzruszenia i łez. Po powrocie parafianie dowiedzieli się, że 12 października odbędzie się uroczyste wprowadzenie relikwii do kościoła.

– Relikwie przekazuje na twoje ręce. Przekazuję je, abyś za wstawiennictwem św. Jana Pawła II wypraszał wiele łask, dla siebie i całej parafii. Jan Paweł II przyszedł do tej świątyni w relikwii swojej krwi i niech tutaj pozostanie na zawsze. Niech będzie waszym orędownikiem u Boga w niebie – mówił ks. Glonka przekazując relikwie proboszczowi ks. Władysławowi Szmuli.

– Pragniemy powitać św. Jana Pawła II. Święty Janie Pawel II, witam cię w tym domu Bożym. Witam cię, jako proroka naszych czasów, apostoła Bożego miłosierdzia i patrona rodzin, oddanego na służbie młodzieży, dzieci. Nauczaj nas i prowadź nas do Chrystusa. Oddaję tobie wszystkie rodziny tej parafii, młodzież i osoby starsze Św. Janie Pawle II, bądź dla nas drogą świętości. Dla nas jest to zaszczyt, że będziemy mogli modlić się i żyć w bliskości tak wielkiego świętego, który żył tak jak my, ale potrafił wytrwale kochać Boga i ludzi. Teraz nam będzie mówić, że jest to możliwe, jeśli zaufamy Bogi i Jemu zawierzymy swój los – mówił proboszcz.

Ks. Jarosław Glonka w homilii mówił o idei przyświecającej budowanemu Centrum im. św. Jana Pawła II. Przytaczał przykłady próśb kierowanych przez wiernych do świętego, jak również cudów, które za jego wstawiennictwem uczynił Bóg.

– Kiedy Jan Paweł II żył, do Watykanu napływały  listy z całego świata. W tych listach ludzie często prosili papieża o modlitwę  wstawienniczą. Żeby pomodlił się. Jan Paweł II prosił siostry sercanki, aby te listy odkładały i zanosiły do jego prywatnej kaplicy. Ojciec święty czytał te listy i się modlił. Papież w tych listach widział konkretnego człowieka, konkretny problem. Z czasem zaczęły przychodzić listy, w których ci sami ludzie dziękowali papieżowi za modlitwę, bo dokonał  się cud. Ale Jan Paweł II prosił o dyskrecję, pragnął by nie przypisywać mu tych cudów. Po śmierci papieża ludzie swoje listy kładą na jego grobie. Co ludzie piszą? Prośby do Boga za wstawiennictwem Jana Pawła II. To dzieje się i w Krakowie, w sanktuarium Jana Pawła II. Mnóstwo kartek, przypięte do nich zdjęcia, różańce. To również już dzieje się w waszej parafii – mówił ks. Jarosław.

Podkreślał, że dziś nie są to tylko prośby, a również i podziękowania za uzdrowienie, poczęcie długo oczekiwanego dziecka. – Ludzie przynoszą również dokumentacje swoich chorób i oświadczenia lekarzy, że po chorobach nie ma śladu. Trzeba jednak nie tylko prosić, ale też i wierzyć w Boga, i Jemu oddać swoje życie – mówił.

Podczas Eucharystii poświęcono również ołtarz św. Jana Pawła II, w którym znajdują się relikwie. Po Mszy św. odbyło się, przed nowym ołtarzem, nabożeństwo do św. Jana Pawła II. Później odbyła się adoracja relikwii.