Niech służą przez wieki

Krzysztof Kozłowski

publikacja 23.10.2014 10:02

Jan Paweł II i św. Jan XXIII będą przywoływać wiernych na wspólną modlitwę.

Niech służą przez wieki – Myślę, że powinniśmy być wdzięczni ks. Sylwestrowi za inwestycję o wielkiej symbolice - mówi abp Wojciech Ziemba Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

W parafii pw. Świętego Krzyża w Szestnie odbyła się uroczystość poświęcenia dwóch nowych dzwonów, jeden o wadze 420 kg (św. Jan Paweł II), drugi zaś 220 kg (św. Jan XXIII). Mszy św. przewodniczył abp Wojciech Ziemba.

Wieżę kościoła w Szestnie widać z daleka. Dawniej  w kościelnej wieży znajdowały się trzy dzwony. Stare dzwony wysłużyły się. Jeden podczas II wojny światowej został przetopiony na armaty, drugi pękł. Pozostał tylko jeden.

Dzwony zostały odlane w Ludwisarni Felczyńskich, która znajduje się w Taciszowie  k. Gliwic. – Proboszcz zamierzał przywrócić kościelną wieżę do stanu pełnej używalności pełnego głosu. Nasza współpraca rozpoczęła się, kiedy przyjechaliśmy do Szestna by zobaczyć, co jest na wieży – mówi ludwisarz Zbigniew Felczyński. – Dzwony utworzą klasyczny trójdźwięk, a że wieża jest wysoka, ich dźwięk będzie doskonale słyszalny w całej okolicy – dodaje Felczyński. Dzień po uroczystości poświęcenia dzwonów Paweł Szydlak rozpoczął montaż dzwonów na wierzy.

– Wielu wspomogło to dzieło. Wierni naszej parafii, ale też i rodziny z Mrągowa, Kętrzyna i Warszawy. Dziękuję wszystkim, którzy wnieśli choć swą małą cząstkę, byśmy mogli cieszyć się nowymi dzwonami – mówi proboszcz ks. Sylwester Progorowicz.

– Myślę, że powinniśmy być wdzięczni ks. Sylwestrowi za inwestycję o wielkiej symbolice. Niech te dzwony służą długo, przez wieki, niech przywołują wiernych na modlitwę. Niech przez wieki świadczą o świętości dwóch wielkich papieży, o wierze fundatorów i wszystkich parafian – mówi abp Wojciech Ziemba.

TAGI: