Przypomnę słowa Jezusa

Krzysztof Kozłowski

publikacja 19.11.2014 21:18

Z listu abp. Ziemby: Sposób odnoszenia się do człowieka jest świadectwem naszej relacji do Boga.

Przypomnę słowa Jezusa "A więc miarą, według której będziemy sądzeni przez Boga, jest nasza relacja do drugiego człowieka", pisze abp Wojciech Ziemba Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Abp Wojciech Ziemba, z okazji rozpoczęcia roku duszpasterskiego 2014/2015 i w 25. rocznicę archidiecezjalnej Caritas, napisał list pasterski, który ma być odczytany w pierwszą niedzielę Adwentu.

W liście przypomina, iż hasłem nowego roku duszpasterskiego jest wezwanie św. Jana Chrzciciela: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Metropolita podkreśla, iż każdy człowiek potrzebuje nawrócenia. Św. Jan wskazując na Jezusa, powiedział: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”.

–  Pan Bóg przypomina prawdę, że jest Bogiem bogatym w miłosierdzie. Posyła swojego Syna, Jezusa Zbawiciela, właśnie do grzeszników, dając im otuchę  i nadzieję na przebaczenie. Tę właśnie naukę o Bożym miłosierdziu Kościół nieustannie głosi. Co więcej, Kościół wzywa wszystkich, aby korzystali z sakramentów świętych, w których spotykamy się z Jezusem-Zbawicielem. Ponieważ jesteśmy tak w życiu, jak i w postanowieniach słabi, dlatego do każdego z nas odnoszą się ostrzeżenia „czuwajcie”, jak i wezwania do nawrócenia się ze złej drogi. Adwent, obok Wielkiego Postu, jest szczególnym okresem roku kościelnego, w którym zachęcani jesteśmy do przemiany swojego życia religijnego – czytamy.

Abp Ziemba wskazuje w liście na jałmużnę, post i modlitwę, jako na drogę do nawrócenia i osiągnięcia Bożej radości, do przezwyciężenia nałogów i grzechów. Jednocześnie podkreśla, iż miarą, według której będziemy sądzeni przez Boga, jest nasza relacja do drugiego człowieka.

Metropolita, nawiązując do 25. rocznicy powołania archidiecezjalnej Caritas, w kilku zdaniach nakreśla historię tej kościelnej organizacji i przypomina jej najważniejsze inicjatywy.  – Caritas prowadzi Ośrodek Interwencji Kryzysowej dla kobiet i ich dzieci, dla ofiar przemocy w rodzinie. Prowadzi Dom Samotnej Matki, Rodzinne Domy Dziecka, Okna Życia. Działa także na rzecz osób bezrobotnych, niepełnosprawnych. Prowadzi Ośrodek Pomocy Uzależnionym. Prowadzi również działalność leczniczą, w ramach której świadczy opiekę długoterminową i paliatywną nad chorymi przebywającymi w domu. Archidiecezjalna Caritas służy potrzebującym dzięki ofiarnej pracy około dwustu pracowników i niemal trzech tysięcy wolontariuszy – wymienia abp Ziemba.

Kończąc list, abp Wojciech Ziemba przypomina, abyśmy pamiętali, iż wigilijne dodatkowe nakrycie na naszych stołach to jest ważny symbol naszej gotowości niesienia pomocy potrzebującym. – Co więcej, sposób odnoszenia się do człowieka oczekującego pomocy, jest świadectwem naszej osobistej relacji do Pana Boga. Jeszcze raz przypomnę słowa Pana Jezusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40b). A więc miarą, według której będziemy sądzeni przez Boga, jest nasza relacja do drugiego człowieka – czytamy.