Przygotowywałem się całe życie

Krzysztof Kozłowski

publikacja 06.03.2015 12:07

Treść pytań dotyczyła sakramentów uzdrowienia i ich roli w życiu Kościoła.

Przygotowywałem się całe życie Podczas olimpiady odbył się również konkurs wiedzy o wydziale teologii UWM Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Na wydziale teologii UWM w Olsztynie odbył się finał diecezjalny XXV Olimpiady Teologii Katolickiej. Wzięło w nim udział 78 uczniów z terenu całej archidiecezji. Organizatorem tego etapu był Wydział Nauki Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej. - W etapie szkolnym olimpiady wyłoniono dzisiejszych finalistów. Uczestnicy pisali test. W tym roku był on na wysokim poziomie - mówi ks. Adam Bielinowicz.

Tegoroczna treść pytań dotyczyła sakramentów uzdrowienia i ich roli w życiu Kościoła. - Celem olimpiady jest zapoznanie uczniów ze znaczeniem sakramentów w życiu chrześcijanina, ukazanie ich istoty i uświadomienie, że w nich realnie jest obecny Bóg - wyjaśnia ks. Bielinowicz.

Zwycięzcą etapu diecezjalnego został Maciej Nowagiel z II LO w Olsztynie, którego przygotowywał  ks. Józef Fiszer. Drugie miejsce zajął Michał Filipek z Bartoszyc (ks. Roman Laskowski), zaś trzecie Dagmara Karczewska z Braniewa (przygotowywał ks. Michał Maciejewski).

- Poziom tegorocznej olimpiady był wysoki. Przygotowywałem się do niej, można powiedzieć, całe życie - mówi Maciek. Wyjaśnia, że wiedzę o sakramentach i Kościele nabywa się cały czas, na katechezach, podczas Eucharystii, w rozmowach z kapłanami. - Wiara jest dla mnie czymś ważnym. Są różne środowiska młodych, jednak nie jest tak źle. Na co dzień w szkole niewiele rozmawiamy o Bogu, ale gdzieś każdy o tym myśli - mówi.

Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Państwową Dyrekcję Lasów Państwowych, „Gościa Niedzielnego” i ks. Jerzego Górnego.

Finał olimpiady był również okazją do zorganizowania otwartych dni wydziału teologii. Studenci przygotowali dla uczestników program artystyczny, opowiadali o wydziale. Zaprezentowali się również klerycy WSD "Hosianum". Wystąpił zespół seminaryjny "Soli Deo Gloria", który animował wspólny śpiew i dał świadectwo o powołaniu do kapłaństwa.