Kapłan to grzeszny apostoł

Krzysztof Kozłowski

publikacja 02.04.2015 17:55

Kapłaństwo to małość, ale jednocześnie niewyobrażalna wielkość.

Kapłan to grzeszny apostoł Msza Krzyżma łączy kapłanów w dziękczynieniu za dar święceń Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się Msza Krzyżma. Jest to moment szczególnie uroczysty, gdyż tego dnia kapłani odnawiają, wobec swojego biskupa, przyrzeczenia złożone w dniu święceń. Tradycja Kościoła wiąże jednocześnie tę Eucharystię z obrzędem poświęcenia olejów, których w ciągu roku kapłani używają do sprawowania niektórych sakramentów.

Na wstępie liturgii - której przewodniczył abp Józef Górzyński - w imieniu prezbiterium warmińskiego, życzenia abp. Wojciechowi Ziembie złożył o. Aleksander Jacyniak SJ, kustosz sanktuarium maryjnego w Świętej Lipce. Nawiązywał w nich do tegorocznego listu biskupów polskich do kapłanów. „Wszyscy potrzebujemy duchowego powrotu do Wieczernika, do miejsca, w którym w Wielki Czwartek Chrystus podzielił się z apostołami swoją świętością. To On ma być naszą chrześcijańską  i kapłańską tożsamością” - tymi słowami rozpoczyna się wspomniany list.

- Powrót do Wieczernika, zwłaszcza w ten dzień, jak dzień dzisiejszy, pozwala nam zanurzyć się w esencję naszej kapłańskiej tożsamości. Kim jest więc kapłan, według tego, co stało się w Wieczerniku? Kapłan Chrystusa to grzeszny apostoł, któremu Jezus umywa nogi - mówił o. Jacyniuk SJ. Podkreślał, że w takim rozumieniu kapłaństwa ujęta jest trudna do akceptacji małość, ale jednocześnie niewyobrażalna wielkość uwidoczniona w geście obmycia stóp. - "Czy moje słowo, mój sposób myślenia, zachowanie, styl bycia, są wyrazem Chrystusowej miłości? Czy moje kapłańskie życie odzwierciedla Chrystusowe błogosławieństwo?" - pytał słowami listu.

Podkreślał, że dziś, w dobie próby sumień kapłanów i świeckich, musimy pamiętać, że "ci, którzy we łzach sieją, żąć będą w radości”. - Pragniemy prosić ekscelencję, by był pasterzem pełnym Bożego światła w naszym sianiu często pełnym łez - mówił. Nawiązywał do 450. rocznicy założenia najstarszego w Polsce seminarium, którym jest WSD "Hosianum” i do dzisiejszej rocznicy narodzin dla nieba św. Jana Pawła II. - Dla każdego z nas jest to postać wielka, inspirująca i intrygująca. To sprawia, że on z naszych serc nie odejdzie nigdy. Śmierć nie kończy wszystkiego. Ona wszystko rozpoczyna - mówił o. Jacyniuk. Życzenia złożyli również warmińscy klerycy i przedstawiciele liturgicznej służby ołtarza.

Do zgromadzonych księży i wiernych homilię wygłosił abp Ziemba. Podkreślał, że Msza Krzyżma łączy kapłanów w dziękczynieniu za dar święceń. - Życie chrześcijańskie związane jest z kapłańską  posługą sakramentów, słowa Bożego, przewodnictwem w Eucharystii. Dlatego dziękujemy Bogu za kapłaństwo - mówił metropolita. Podkreślał, że święcenia kapłańskie oznaczają włączenie konkretnego człowieka w konkretnym czasie w kapłaństwo Chrystusowe. Jest to dar, który otrzymuje się dla służby Kościołowi. - Dzisiaj wielkanocne orędzie głoszące wartość życia ma dramatyczny wymiar. W imię własnego zadowolenia pozbawia się życia wielu niewinnych ludzi. Życie ludzkie jest towarem przetargowym. Eutanazja oznacza przecież zabijanie. Pojawiają się, za aprobatą rządów, coraz to nowe sposoby zabijania nienarodzonych dzieci lub uniemożliwia się poczęcie nowego życia. Ta globalizacja obojętności, także w wielu innych wymiarach, wymaga zaangażowania kapłanów w odbudowywaniu wrażliwości człowieka na wartość i świętość życia - mówił abp Ziemba. Na koniec kazania polecił służbę warmińskich kapłanów Maryi Matce.

W archidiecezji warmińskiej jest 465 kapłanów diecezjalnych i 99 zakonnych. Większość pracuje w duszpasterstwie diecezjalnym, w tym 232 proboszczów i 89 wikariuszy. Za granicą posługuje 16 warmińskich księży. Na wyższych uczelniach pracuje 26 kapłanów, w administracji - 23. Na studiach specjalistycznych jest 12. Jest też 52 kapłanów emerytów. W ostatnim roku sakrament kapłaństwa przyjęło 5 neoprezbiterów. Zmarło 4 księży: ks. Wojciech Kułak, ks. Tadeusz Graniczka, ks. Stefan Kulka i pasjonista ks. Piotr Gryz CP.

Podczas Mszy Krzyżma abp Ziemba poświęcił olej krzyżma oraz olej chorych. Kościół używa krzyżma w sakramencie chrztu i bierzmowania. Ważnym momentem, w którym zostaje użyty ten olej, jest udzielenie święceń prezbiteratu i biskupich. Krzyżmo wyraża wówczas szczególne namaszczenie Duchem Świętym. Olej chorych używany jest podczas udzielania sakramentu namaszczenia.