Ku czci marszałka

ks. Piotr Sroga

publikacja 18.04.2015 22:12

W Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu "Józef Piłsudski - żywa legenda". Okazją jest przypadająca 12 maja 80. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego.

Polonez wykonany przez uczniów Polonez wykonany przez uczniów
ks. Piotr Sroga /Foto Gość

Uczniowie szkół średnich z powiatu olsztyńskiego mogli rywalizować w trzech kategoriach: plastycznej, muzycznej i poetyckiej. - Jesteśmy szkołą zawodową, ale zależy nam na kształtowaniu postaw obywatelskich i patriotycznych - mówi Ewa Kaliszuk, dyrektorka szkoły.

Uroczystość rozpoczął wykonany przez uczniów polonez. Następnie odbyło się wręczenie nagród i recital pieśni patriotycznych tegorocznych laureatów. Jednym z ważniejszych punktów programu był wykład gen. dyw. Józefa Zyska na temat „Józef Piłsudski - żywa legenda”.

- Marszałkowi chodziło o odrodzenie duszy narodu, zniewolonej przez zaborców. Życie jego było nieustanną walką o wartości moralne. Sama walka o byt to walka poniżająca. Walka o wartości moralne staje się rozkoszą - mówił.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, szkół z regionu olsztyńskiego oraz licznie zgromadzeni uczniowie.

inaliści konkursu plastycznego „Józef Piłsudski - żywa legenda”:

I miejsce - Julia Delegacz - Gimnazjum nr 16 w Olsztynie

II miejsce - Aleksander Suszek - Gimnazjum nr 14 w Olsztynie, Daria Borkowska - Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie

III miejsce - Aleksandra Ostrówka - Gimnazjum w Kolnie, Joanna Haak - Gimnazjum w Jonkowie

Wyróżnienie - Bruno Turczynowicz –-Gimnazjum w Dobrym Mieście