Kto dostrzegł te owoce?

Krzysztof Kozłowski

publikacja 23.04.2015 23:23

Ilu absolwentów, tyle wysiłków i tyle pozytywnych efektów.

Kto dostrzegł te owoce? Uczniowie szkoły udali się do kościoła, by tam rozpocząć uroczystości 70-lecia szkoły Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Mszą św., której przewodniczył abp. Józef Górzyński, rozpoczęły się uroczystości 70-lecia Szkoły Podstawowej nr 18 im. Orła Białego w Olsztynie, pierwszej powojennej szkoły polskiej na Warmii i Mazurach.

- Przed 70 laty wszystko się tu zaczęło. Zaczął się czas, kiedy dzieci mogły w trudnym czasie rozpocząć edukację. Prosimy Boga, by błogosławił tej społeczności - mówił proboszcz ks. Krzysztof Szarowicz. Abp Józef Górzyński zwracając się do zebranych, powiedział, że jubileusz to doskonała okazja do modlitwy dziękczynnej. - Dziękujmy Bogu za wszystkie dary, które w czasie trudu i pracy Bóg dał ludziom i przez ludzi przekazywał innym. Ilu absolwentów, tyle wysiłków i tyle pozytywnych owoców, których często nie jesteśmy w stanie dostrzec - mówił.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości udali się do szkoły, by wziąć udział w jubileuszowym apelu. - Od skromnego domku we wsi Dajtki po nową szkołę oddaną do użytku we wrześniu 1992 r. Przez 70 lat mury naszej szkoły opuściło tysiące uczniów. Jednak ten jubileusz to nie jest święto miejsca, ale przede wszystkim ludzi, którzy tworzyli historię szkoły - mówi dyrektor Marzenna Życzko. Dziękowała za trud wychowania wielu pokoleń, za wpajanie wartości takich jak patriotyzm, poszanowanie godności drugiego człowieka.

Pierwsze zajęcia lekcyjne w szkole w Dajtkach odbyły się 6 kwietnia 1945 r. Ich pomysłodawczynią, jak i pierwszą organizatorką placówki, była Marta Wróblewska. Szkoła w Dajtkach była do końca 1965 r. szkołą wiejską. 1 stycznia 1966 r. Dajtki stały się dzielnicą Olsztyna, a tym samym szkoła stała się szkołą miejską, otrzymując numer 18. Pierwszym dyrektorem został Konrad Czapliński. W 2005 r., w ramach jubileuszu 60-lecia, nadano jej imię Orła Białego oraz sztandar. Słowa hymnu szkoły nawiązują do Orła Białego, jako symbolu wolności i niepodległości narodu polskiego.