Zwierciadło wolności

lucy

publikacja 03.05.2015 15:24

W stolicy Warmii i Mazur odbyły się obchody związane z 224. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Zwierciadło wolności Po Mszy św. uczestnicy przemaszerowali pod kolumnę Orła Białego

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w konkatedrze św. Jakuba. - Za pośrednictwem Królowej Polski i naszego wielkiego patrona św. Jana Pawła II wypraszajmy Bożą opiekę nad każdą rodziną. Prośmy Boga o rozum, uczciwość, kompetencje i dobrą wolę dla rządzących, o pracę dla bezrobotnych, o miłość wzajemną i życzliwość wśród nas, Polaków - powiedział na rozpoczęcie ks. kan. Andrzej Lesiński. Mszy św. przewodniczył ks. inf. Jan Jerzy Górny.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości prowadzeni przez kompanie honorowe służb mundurowych przemaszerowali na plac Konsulatu Polskiego, gdzie pod kolumną Orła Białego odbyły się dalsze części oficjalnych uroczystości. Na początku na maszcie pojawiła się flaga Polski, poseł Beata Bublewicz odczytała list od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a okolicznościowe przemówienia wygłosili wojewoda Marian Podziewski, marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Wszyscy podkreślali, jak ważnym aktem była Konstytucja 3 Maja.

- Słowa w niej zawarte dawały pokrzepienie polskim sercom. Kiedy zaborcy próbowali wymazać Polskę z map i umysłów naszych przodków, to właśnie świadomość, że nasz naród może dokonywać rzeczy wielkich, dawała nam nadzieję na przetrwanie. Na przetrwanie i zwycięstwo. Konstytucja nie była tylko ustawą zasadniczą. Była jednocześnie mądrością, nadzieją, dojrzałością i przyszłością - zwierciadłem, w którym przeglądała się wolność - mówił wojewoda Podziewski.

Na zakończenie uroczystości na placu miał miejsce Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów pod kolumną Orła Białego.