Zapraszają na święcenia

Krzysztof Kozłowski

publikacja 25.05.2015 19:00

To najważniejszy w roku dzień dla wspólnoty seminaryjnej.

Zapraszają na święcenia Już dziś diakoni (od lewej): Krzysztof Laska, Marcin Kuciński, Krzysztof Patejuk, Dariusz Łuba i Łukasz Długosz zapraszają wszystkich wiernych archidiecezji na swoje święcenia Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Obecnie diakoni z WSD "Hosianum", przygotowujący się do przyjęcia święceń kapłańskich, odbywają w sanktuarium maryjnym w Gietrzwałdzie rekolekcje, które prowadzi ojciec duchowny ks. Tadeusz Marcinkowski. - Prawo kanoniczne stanowi, że przed każdymi święceniami  należy odbyć pięciodniowe rekolekcje - wyjaśnia rektor WSD „Hosianum” ks. Paweł Rabczyński.

- Są to rekolekcje w całkowitej ciszy. Centrum każdego dnia jest Eucharystia. Codziennie głoszone są specjalne konferencje tematyczne dotyczące głównie sakramentu święceń  - tłumaczy rektor. Podczas rekolekcji odbywa się generalna spowiedź diakonów.

Święcenia kapłańskie odbędą się w sobotę 30 maja o godz. 9 w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. - Jest to najważniejszy w roku dzień dla wspólnoty seminaryjnej. To również święto całej archidiecezji warmińskiej dlatego, że otrzyma nowych prezbiterów - podkreśla ks. Rabczyński.

Diakoni otrzymają święcenia kapłańskie z rąk abp. Wojciecha Ziemby. Widzialnym znakiem tych święceń będzie modlitwa konsekracyjna i nałożenie rąk. W uroczystej Mszy św. uczestniczyć będą kapłani i rodziny neoprezbiterów.

- Po święceniach nowi kapłani wyjeżdżają do swoich rodzinnych miejscowości. Następnego dnia odbywają się prymicje, czyli pierwsza Msza św. nowo wyświęconego kapłana w rodzinnej parafii. Primitiae, z języka łacińskiego, oznaczają pierwociny. Jest to nawiązanie do zwyczaju, że wszystko, co pierworodne, poświęcone jest Bogu. Ta Eucharystia ma również wydźwięk powołaniowy - dodaje rektor „Hosianum”.

Już dziś diakoni: Krzysztof Laska, Marcin Kuciński, Krzysztof Patejuk, Dariusz Łuba i Łukasz Długosz zapraszają wszystkich wiernych archidiecezji na swoje święcenia.