Szczególna cecha miłości

Krzysztof Kozłowski

publikacja 27.05.2015 16:00

Widoczna tam, gdzie rodzice służą dzieciom, a wychowawcy tym, których wychowują.

Szczególna cecha miłości Przedszkolaki podarowały abp. Edmundowi Piszczowi misia, jako wyraz wdzięczności za wspólną modlitwę Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Niepubliczne Przedszkole  im. Świętej Rodziny w Olsztynie obchodziło jubileusz 15-lecia powstania. Przez te lata podstawą wychowania dzieci były trzy filary: Bóg, ojczyzna i rodzina.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św., której przewodniczył abp. Edmund Piszcz. Przybyłych gości przywitała Iwona Drężek, dyrektor Katolickiego Zespołu  Edukacyjnego im. Świętej Rodziny. - Proszę o wspólną modlitwę dziękczynienia, którą zaniesiemy Bogu, za ten czas łaski i opieki - mówiła.

Na wstępie Eucharystii abp. Piszcz, zwracając się do obecnych, stwierdził,  iż „wdzięczność jest szczególną cechą miłości,  jest również ważną cechą człowieka, bo umieć dziękować znaczy tyle, co umieć kochać”.

W wygłoszonej homilii arcybiskup podkreślał wartość służby, którą jest codzienna pomoc drugiemu człowiekowi, ale też i wysiłek wychowania i edukacji dzieci. Mówił, iż służenie jest wyrazem miłości. - Bo prawdziwa służba jest służbą dobra. To widoczne jest tam, gdzie rodzice służą dzieciom, gdzie wychowawcy tym, których wychowują, gdzie są ci, którzy uczą. Wszędzie tam jest służba. Gdzie jest dobro, tam zawsze jest Bóg - mówił.

Przed błogosławieństwem przedszkolaki podziękowały abp. Piszczowi za wspólną modlitwę. Podarowały mu pluszowego misia, jako symbol dziecięcej wdzięczności. Później wystąpiły w montażu słowno-muzycznym, ukazując wartości modlitwy, rodziny, ojczyzny i powierzania się wstawiennictwu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

- Chciałbym podziękować w tym miejscu ks. Andrzejowi Plucie, proboszczowi i duszpasterzowi placówek edukacyjnych im. Świętej Rodziny, które znajdują się przy parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka. Z jego inicjatywy te projekty zostały zrealizowane. On czuwa nad tym, aby to miejsce było nie tylko pięknym kościołem, ale żeby budowana była wspólnota wielu różnych ludzi. Dziękuję księdzu za to co czynił i czyni nadal - mówił abp. Edmund Piszcz. Dziękował również gronu pedagogicznemu.

W 2000 r. przy Katolickiej Szkole Podstawowej im. Świętej Rodziny w Olsztynie, z inicjatywy Stowarzyszenia Świętej Rodziny, powstało jedno-oddziałowe przedszkole. W 2010 r. rozszerzyło działalność, by opieką objąć dzieci od 3 do 6 roku życia. Obecnie do przedszkola uczęszcza 89 dzieci.

Każdy rok szkolny w przedszkolu rozpoczyna się Mszą św. oraz pielgrzymką pieszą do Gietrzwałdu. Przedszkolaki wraz z rodzicami dzielnie idą ze starszymi kolegami ze szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, by cały rok powierzyć opiece Matce Bożej Gietrzwałdzkiej. W ciągu roku podejmowanych jest wiele inicjatyw, których głównym celem jest przedstawianie wartości związanych z Bogiem, rodziną i ojczyzną. Podczas ślubowania dzieci mówią: „Ślubuję  być dobrym katolikiem i Polakiem, kochać Boga i Ojczyznę…”.

- Do przedszkola uczęszcza dwójka moich dzieci. Cieszę się, że znalazłem placówkę, gdzie pielęgnowane są te wartości, które są ważne w mojej rodzinie od lat - mówi Joanna.