O świętość kapłanów

Krzysztof Kozłowski

publikacja 30.05.2015 20:20

List pasterski abp. Wojciecha Ziemby do wiernych archidiecezji warmińskiej.

O świętość kapłanów "Pamiętajmy także o modlitwie w intencji licznych i dobrych powołań kapłańskich" - prosi w liście metropolita Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

W uroczystość Najświętszej Trójcy w kościołach naszej archidiecezji zostanie odczytany list pasterski abp. Wojciecha Ziemby.

W pierwszych słowach metropolita nawiązuje do tajemnicy Trójcy Świętej i pojawiającego się  pytania: "Jak to  możliwe, jeden Bóg, a w trzech Osobach?”. "Pismo Święte stawia ten problem inaczej: »Co człowiek zyskuje z wiary w Boga w Trójcy Jedynego?«” - mówi arcybiskup. Szukając odpowiedzi na to pytanie, nawiązuje do Księgi Powtórzonego Prawa i Ewangelii św. Mateusza, gdzie możemy przeczytać słowa Jezusa, który nakazał: 'Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem”. Abp Ziemba podkreśla, że objawienie Boże nie polega na zaspokajaniu ludzkiej ciekawości, a na stopniowym odsłanianiu tajemnicy.

W dalszej części listu metropolita nawiązuje do zbliżającego się święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa oraz roli kapłanów w sprawowaniu sakramentów i prowadzeniu ku zbawieniu. "Wielką rolę w przygotowaniu do służby kapłańskiej odgrywa rodzina kandydatów do kapłaństwa, rodzina parafialna lub diecezjalna, która tych kandydatów wspiera modlitwą" - pisze abp Ziemba. Zauważa że za kilka dni przypada 24. rocznica pobłogosławienia gmachu seminarium przez Jana Pawła II, która wpisuje się w obchody 450-lecia Warmińskiego Seminarium Duchownego "Hosianum”.

Abp Wojciech Ziemba przypomina, że w najbliższą sobotę i niedzielę (6 i 7 czerwca) będziemy się modlić o świętość kapłanów. Z tej okazji w sobotę w WSD "Hosianum” księża i wierni zgromadzą się na modlitwie dziękczynnej za dar kapłaństwa. Będzie to również okazja do wspomnienia rocznic święceń kapłańskich: 65-lecia kapłaństwa bp. seniora Juliana Wojtkowskiego, 50-lecia kapłaństwa ks. Henryka Madeja, ks. Henryka Kamińskiego, ks. Edwarda Koperwasa i ks. Gerarda Łążyńskiego, 30-lecia kapłaństwa abp. Józefa Górzyńskiego, 25-lecia kapłaństwa ks. Krzysztofa Brodzika, ks. Romana Kramka, ks. Józefa Leonowicza, ks. Tomasza Łojka, ks. Kazimierza Migacza, ks. Leszka Niedźwiedzia i ks. Krzysztofa Witwickiego.

"Bardzo proszę, aby niedziela 7 czerwca stała się dniem modlitwy o świętość kapłanów we wszystkich parafiach naszej archidiecezji. Niech ten dzień stanie się powszechnym dziękczynieniem za nasze seminarium duchowne oraz za kapłanów naszej archidiecezji. Pamiętajmy także o modlitwie w intencji licznych i dobrych powołań kapłańskich” - pisze na koniec listu metropolita.