Za dwa lata będą medale

Krzysztof Kozłowski

publikacja 20.06.2015 19:00

Dzięki naszym staraniom, szermierka jest coraz popularniejszym sportem.

Za dwa lata będą medale Medale uczestnikom turnieju wręczył wieloletni zawodnik UKS "Hajduczek" Czarek Białecki, który obecnie jest reprezentantem Polski w szabli Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Kiedy bliżej pozna się szermierkę, człowiek nabiera pewności, iż jest to sport dla ludzi, którzy wiele wymagają od siebie. - Szermierka poprzez ustalone zasady, połączone z elegancją i dobrymi manierami, uczy prawości przejawiającej się w drobnych gestach. Szermierz, który to zrozumie, staje się człowiekiem silnym, nieugiętym, a także pełnym szacunku do drugiego człowieka i jego pracy. Uczciwość przenosi się z planszy szermierczej do życia codziennego - podkreśla Adam Sobczyk, trener UKS „Hajduczek”.

Oprócz sekcji zawodników, którzy od kilku lat trenują profesjonalnie, w ramach działania klubu odbywają się zajęcia dla dzieci. Są one również w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Świętej Rodziny. Całoroczny cykl treningowy dzieci z tej szkoły zakończył się turniejem, podczas którego 21  zawodników mogło posmakować atmosfery dużych zawodów, na które od kilku lat jeżdżą ich koledzy i koleżanki. - Tradycyjnie ten turniej nosi miano „Pierwszy krok”. Dzieci mogą spróbować swoich sił. Już dziś kilkoro z nich chce rozpocząć treningi w UKS „Hajduczek”. Mnie cieszy, że szermierka jest, dzięki naszym staraniom, coraz lepiej rozpoznawalnym sportem - mówi Adam Sobczyk.

Na turnieju obecny był były wieloletni zawodnik UKS „Hajduczek” Czarek Białecki, który od dwóch lat trenuje w Warszawie. Już będąc zawodnikiem „Hajduczka” był jednym z najlepszych zawodników w Polsce, zajmując 3. miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików. Obecnie jest już reprezentantem Polski. Właśnie Czarek dekorował uczestników zawodów.

Podobny turniej odbył się również w Szkole Podstawowej nr 25 - wzięło w nim udział 10 początkujących szablistów.

Oprócz turnieju w szkole katolickiej, ostatnio odbyły się również pokazy na festynach, w klubie trenują już zawodnicy niesłyszący, którzy wzięli udział w pokazie i udowodnili swoim przyjaciołom z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących, że wystarczą chęci, by osiągać sukcesy w szermierce.

Olsztyńscy szabliści, którzy od kilku lat systematycznie trenują i biorą udział w licznych turniejach w Polsce, zakończyli sezon startów 2014/2015. - Warto podkreślić, iż może nie mamy oszałamiających wyników, to nasi zawodnicy są najmłodszymi rocznikami, wchodzącymi do poszczególnych kategorii wiekowych. Za dwa lata, mam nadzieję, będziemy mogli ponownie cieszyć się z medali na mistrzostwach Polski - mówi trener.

Turniejem kończącym sezon sportowy zawodników startujących były Mistrzostwa Polski Młodzików we Wrocławiu. Na zawody pojechało 10 zawodników „Hajduczka”. Na 70 startujących zawodniczek 33. miejsce zajęła Klaudia Malgrem, 40. Aniela Kozłowska (najmłodsza zawodniczka turnieju), 68. Amelia Marczuk i 69. Nina Kondrusik. Na 73 zawodników 9. Miejsce zajął Mikołaj Jurkiewicz, 40. Piotr Kozłowski, 44. Krzysztof Rychta, 67. Filip Kusak, 71. Ignacy Ignaczewski i 73. Paweł Bloch. W rywalizacji drużyn dziewczęta zajęły 13. miejsce, zaś drużyny chłopców 11. i 18.

Obecnie w UKS „Hajduczek” trenuje 16 zawodników regularnie wyjeżdżających na turnieje w całej Polsce. Oprócz tego w katolickiej szkole podstawowej na zajęcia z szermierki uczęszcza 24 początkujących dzieci, zaś w SP nr 25 - 12 dzieci. Oprócz tego trenuje 4 zawodników na wózkach, którzy też osiągają sukcesy, zdobywając srebrne i brązowe medale w Mistrzostwach Polski w szermierce na wózkach.

Osiągnięcia sezonu 2014/2015:

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Szabli w Barczewie, zdobyte medale: indywidualne dziewczęta: Patrycja Jotel, złoty medal; indywidualne chłopcy: Mikołaj Jurkiewicz, złoty medal; złoty medal drużyny chłopców; brązowy medal drużyny dziewcząt.

XXI Mistrzostwach Polski w szermierce na wózkach w Warszawie: Paweł Świątkowski srebrny medal; Adam Gaszyk brązowy medal; Zuzanna Januszewska piąte miejsce.

XV Międzynarodowy Turniej Szermierczy w Pobierowie: Aniela Kozłowska, złoty medal; Klaudia Malgrem srebrny medal; Amelia Marczuk brązowy medal; Krzysztof Rychta i Filip Kusak, brązowe medale. Piotr Kozłowski zajął 7. miejsce.

Turniej AZS AWF Warszawa: I miejsce Klaudia Malgrem, V miejsce Aniela Kozłowska, II miejsce Piotr Kozłowski, III miejsce Krzysztof Rychta.