Tradycja, która zobowiązuje

lc

publikacja 04.07.2015 21:53

Wierni ze wspólnoty parafii NMP Królowej Polski i Świętych Archaniołów w Olsztynie przeżywają piękny jubileusz - 100-lecie kościoła.

Tradycja, która zobowiązuje Wśród dawnych pamiątek znajduje się m.in. poniemiecki zestaw polowy do sprawowania Mszy św. Łukasz Czechyra /Foto Gość

- Pokażcie mi drugi taki kościół, który na przestrzeni 100 lat istnienia miałby 4 właścicieli, w tym 3 w przeciągu ostatniego 1,5 roku - śmieje się ks. Zbigniew Czernik, proboszcz.

Rzeczywiście, kościół, którego budowa rozpoczęła się w 1913 roku, został zbudowany dla powiększającej się wspólnoty ewangelickiej w Olsztynie, świątynia miała służyć żołnierzom. Do użytku liturgicznego została oddana 4 lipca 1915 roku. W 1945 roku świątynię z rąk ewangelików przejął Kościół katolicki na rzecz duszpasterstwa wojskowego, w 2009 roku została tu utworzona parafia cywilno-wojskowa. Istniała ona do 2014 roku, gdy świątynię przejął Skarb Państwa, a 25 lipca 2014 roku prezydent Piotr Grzymowicz przekazał kościół archidiecezji warmińskiej.

- Chcemy wspomnieć wydarzenie sprzed 100 lat i podziękować dobremu Bogu za to, że świątynia cały czas jest i funkcjonuje - powiedział na początku jubileuszowej Mszy św. ks. Czernik.

Na uroczystości zostali zaproszeni również przedstawiciele wyznania ewangelicko-augsburskiego, a kazanie wygłosił bp Rudolf Bażanowski z diecezji mazurskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

- Kościół, budynek i tak samo wspólnota, ma być miejscem spotkania, gdzie każdy człowiek szuka sensu istnienia. Oby każdy, niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia, mógł znaleźć w Kościele dla siebie miejsce - mówił bp Bażanowski.

Eucharystii przewodniczył abp koadiutor Józef Górzyński, który zaznacza, ze szczególność tego miejsca zobowiązuje. - Sięgamy do tradycji, wydarzeń, które zostawiają ślad w świadomości. Myślimy o pokoleniach, które były, ale także o tych, które przychodzą - to połączenie jest jedną z podstawowych umiejętności, mądrości, którą musimy posiąść - zauważa abp Górzyński.

Po Mszy św. wierni mogli wejść na kościelną wieżę, gdzie przygotowane były wystawy dotyczące historii świątyni - fotografie, dokumenty i zabytki.

W niedzielę 5 lipca odbędzie się kolejna część jubileuszu - o godz. 12 odbędzie się uroczysta Msza św. dziękczynna.