Ludzie nadziei

Krzysztof Kozłowski

publikacja 16.07.2015 20:05

- Niech nasz mundur budzi szacunek i będzie gwarantem obrony przed złem - mówił komendant.

Ludzie nadziei Oficjalne obchody Święta Policji odbyły się w Urzędzie Wojewódzkim Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Od uroczystej Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie rozpoczęło się Święto Policji. Eucharystii przewodniczył abp Edmund Piszcz. Zwracając się do policjantów, podkreślał, że wybrali drogę życia, która nie jest łatwa. Nazwał ich również „ludźmi nadziei”. - Dla ludzi dobra, nie zła, jesteście ludźmi nadziei, przywracacie bowiem im wolność. Jesteście potrzebni, bo bronicie dobra, przeciwstawiacie się temu, co złe - mówił.

Abp Piszcz podkreślał, że dla każdego człowieka dobro jest wartością nadrzędną, za którą tęsknimy, jednak „są ludzie, dla których zło wpisane jest w program  życia”. - Kiedy człowiek jest zagrożony, wy przywracacie świat wartości, niesiecie nadzieję, przywracacie ład. Jest nadzieja, jest człowiek. Kiedy kończy się nadzieja, kończy się i człowiek. Dlatego człowiek nadziei powinien czuwać, by tej nadziei nie zawieść - mówił abp Piszcz.

Prosił zgromadzonych, by w trudnych chwilach patrzeć na Jezusa, uczyć się od Niego, jak czynić dobro, które staje się zwycięstwem sprawiedliwości. - Życzę wam, abyście to słowo „nadzieja” nosili w sercach. Spotykacie się ze złem, ale to zło was nie pokona, jeśli waszym fundamentem będzie Jezus - podkreślał.

Insp. Marek Walczak, komendant wojewódzki policji, dziękował za wspólną modlitwę i przywołanie wartości, którymi policjant powinien na co dzień się kierować. - Duchowa opieka ze strony kapelanów i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych są dla każdego z nas cenne. To pomaga nam przejść przez życie i trudną służbę. Pomaga odnaleźć dobre rozwiązania w sytuacjach, o których się mówi, że są bez wyjścia. Dziękuję, że wy, kapłani, jesteście z nami - mówił komendant.

Po Mszy św. wszyscy udali się do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbyły się oficjalne  uroczystości. Zasłużonym policjantom wręczono odznaczenia i awanse.

Insp. Walczak, przy okazji wojewódzkich obchodów Święta Policji, zwrócił się z podziękowaniami i słowami uznania do funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych warmińsko-mazurskiej policji. - W tym szczególnym dla naszej formacji dniu wszystkim funkcjonariuszom oraz pracownikom cywilnym chciałbym podziękować za codzienną pracę na rzecz bezpiecznego i spokojnego życia mieszkańców Warmii i Mazur. Dziękuję za właściwą reakcję na ich potrzeby, za troskę, i to nie tylko w czasie policyjnej służby, ale również - co się wielokrotnie zdarzało - w czasie wolnym od niej, gdy wspieraliście potrzebujących, podejmowaliście interwencje, ratowaliście życie. To pokazuje, że jesteśmy częścią społeczeństwa, że mieszkańcy mogą na nas liczyć nie tylko w czasie wykonywania naszych obowiązków służbowych. Mogą na nas liczyć zawsze, gdy tego potrzebują. Wszystkim funkcjonariuszom życzę, aby każde wyjście do służby kończyło się bezpiecznym powrotem, a natłok codziennych obowiązków nie pozwolił stracić z oczu drugiego człowieka i jego spraw. Życzę wam, aby to, co robimy, było doceniane przez mieszkańców. Niech nasz mundur budzi szacunek i będzie gwarantem prawa i obrony przed złem - mówił  komendant.