Duchowe pielgrzymowanie

Krzysztof Kozłowski

publikacja 29.07.2015 07:50

Nie możesz iść na pielgrzymkę? Łącz się w modlitwie z pątnikami.

Duchowe pielgrzymowanie Spotkanie grupy Klasztor w Drodze Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

W parafiach odbywają się ostatnie spotkania, na których duszpasterze przekazują informacje o trasie, zasadach pielgrzymowania. 30 lipca w konkatedrze św. Jakuba odbędzie się Msza św., po której pątnicy wyruszą w drogę XXXII Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pierwszy etap - Gietrzwałd, sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Jedną z grup warmińskiej pielgrzymki będzie Klasztor w Drodze. - Cieszę się, że się spotkamy na trasie pielgrzymki pieszej. W tym roku w naszej grupie będzie czterdzieści osób - mówi kapucyn br. Adam.

- Cała idea tej grupy powstała po to, żebyśmy wspólnie na pielgrzymce mogli przeżyć wymiar małego klasztoru. Zależy nam bardzo, abyśmy stworzyli duchową wspólnotę. Zaangażujemy swoje siły i czas, abyśmy mogli się dobrze nawzajem poznać, by pod koniec drogi czuć się niczym rodzina. Pragniemy tworzyć bardziej wspólnotę pielgrzymującą niż grupę pielgrzymkową. Słowo grupa nie jest odpowiednie, bo nic nie mówi o więzach - mówi ks. Marcin Sitek.

Osoby, które ciągle zastanawiają się, czy podjąć się trudu pielgrzymowania, mogą nawet przyjść na Mszę św. do konkatedry i dołączyć się do jednej z grup. - Nigdy nie jest za późno - dodaje br. Adam. Osoby, które nie mogą iść na Jasną Górę, mogą pielgrzymować duchowo, łącząc się co dzień w modlitwie z pątnikami. - Zachęcam do tego - przekonuje ks. Marcin.

Aby zostać duchowym pielgrzymem należy wyrazić swoją chęć i gotowość telefonicznie pod tel. 693 244 585.

Duchowy pielgrzym od 30 lipca do 12 sierpnia, czyli podczas trwania pielgrzymki na Jasną Górę, w miarę możliwości każdego dnia uczestniczy we Mszy św. i przyjmuje Komunię Świętą. Jeśli nie ma możliwości uczestniczenia w Eucharystii, nawiedza kościół lub odmawia dowolną modlitwę przed obrazem Matki Bożej. Każdego dnia odmawia dziesiątek Różańca w intencji pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę; każdy dzień przeżywa z konkretną intencją i w tej intencji podejmuje dowolne wyrzeczenie.

- Duchowy pielgrzym uczestniczy w pielgrzymce i korzysta ze wszystkich owoców pielgrzymowania. Każdego dnia takie osoby otaczane są modlitwą, czy to na trasie podczas modlitwy różańcowej, czy podczas Mszy św. Korzystają więc z owoców modlitwy i Eucharystii. W imieniu pielgrzymów duchowych zanosimy przed tron Matki Bożej intencje, które ci składają przy dokonaniu zapisu - wyjaśnia ks. Jarosław Dobrzeniecki.

Obowiązkiem jest również odmówienie każdego dnia modlitwy duchowego pielgrzyma:

Maryjo, Matko Boża, w Twoim Niepokalanym Sercu składam moje duchowe pielgrzymowanie. Jestem razem z tymi pątnikami, którzy zmierzają ku Jasnej Górze, aby spotkać się z Tobą w kaplicy Cudownego Wizerunku. Ten dzisiejszy dzień ofiaruję w intencji (wymień intencję). Oddaję Ci, Matko, moje radości i troski, spotkania i rozmowy, wszystkie pragnienia i dobre uczynki. Proszę Cię, Maryjo, bądź Przewodniczką na wszystkich drogach mojego życia, ucz mnie nieustannie wypełniać wolę Ojca, pogłębiać więź z Jezusem. A kiedy przyjdzie kres mojego ziemskiego pielgrzymowania, bądź przy mnie i zaprowadź bezpiecznie do domu Naszego Ojca.
Amen.