Boga widać sercem

ks. Piotr Sroga

publikacja 29.07.2015 13:16

W Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej "Hosianum" rozpoczęły się ogólnopolskie rekolekcje niewidomych. Do Olsztyna przyjechało 81 osób, które pragną się wspólnie modlić i zwiedzić najciekawsze miejsca na Warmii.

Uroczysta Msza św. na rozpoczęcie rekolekcji Uroczysta Msza św. na rozpoczęcie rekolekcji
ks. Piotr Sroga /Foto Gość

- Przyjechaliśmy na Świętą Warmię w ramach corocznych wakacji dla osób niewidomych i niedowidzących. Ten wyjazd ma charakter rekolekcyjno-wypoczynkowy. Mamy codziennie Eucharystię, medytację, ale przede wszystkim jesteśmy ze sobą. Są także wyprawy i wycieczki. Wybieramy się na przykład do Stoczka Warmińskiego i Świętej Lipki - wymienia ks. Andrzej Gałka, krajowy duszpasterz niewidomych, który od 20 lat organizuje ogólnopolskie spotkania takich osób. Odbywają się one w różnych częściach Polski i gromadzą ludzi z różnych miejscowości całego kraju. 

W drugim dniu pobytu w Olsztynie uczestnicy rekolekcji przeżywali Eucharystię, której przewodniczył abp Józef Górzyński. - Życzę wam, aby pobyt na Warmii połączony był ze spotkaniem z Bogiem. Te piękne tereny sprzyjają temu, jeśli człowiek otworzy się na obecność Pana - mówił.

Duszpasterstwo niewidomych jest duszpasterstwem specjalistycznym. Wspiera osoby z dysfunkcją wzroku, mieszkające na terenach parafii i pozostające w obrębie poszczególnych duszpasterstw parafialnych. W skali ogólnopolskiej zostało zainicjowane w roku 1957, a jego pierwszym duszpasterzem był ks. Tadeusz Fedorowicz, wieloletni ojciec duchowy środowiska Lasek. Główną siedzibą duszpasterstwa jest klasztor sióstr franciszkanek Służebnic Krzyża przy kościele św. Marcina w Warszawie przy ul. Piwnej 9/11.

- Pracujemy z niewidomymi na różnych etapach życia - już od przedszkola. Obejmujemy opieką, oczywiście, także osoby dorosłe. Chodzi często o taką doraźną pomoc, jak zrobienie zakupów, dotarcie do lekarza. Prowadzimy także bibliotekę książki mówionej i wydajemy modlitewniki w języku Braille’a - mówi s. Ludmiła ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Działalność sióstr skierowana jest także do osób głuchych, głuchych i niewidomych oraz osób niewidomych ze sprzężeniem umysłowym i intelektualnym.

O pobycie ludzi niewidomych z całej Polski w Olsztynie można przeczytać więcej w nr 32 „Posłańca Warmińskiego.