Targi sakralne w Ostródzie

ks. Piotr Sroga

publikacja 20.09.2015 17:52

W uroczystym otwarciu "Sacrum Arena" uczestniczył abp Józef Górzyński, koadiutor archidiecezji warmińskiej. ”. Z bogatymi ofertami przybyło około 100 wystawców. Można było uzyskać informację na temat sposobów ogrzewania kościoła lub oświetlenia wnętrza świątyni, ale także zakupić najnowsze pozycje książkowe o tematyce religijnej.

Polecano program do wysyłania parafialnych SMS-ów Polecano program do wysyłania parafialnych SMS-ów
ks. Piotr Sroga /Foto Gość

Uczestniczy mieli także możliwość wysłuchania konferencji tematycznych, przeżycia rekolekcji i doświadczenia wspólnej Eucharystii. - Znaleźliśmy swoją własną oryginalną formułę. Polega ona na tym, że patrząc na zagadnienia sakralne, uwzględniamy nie tylko osoby duchowne, ale i świeckie. Poszerzamy naszą ofertę. Uważamy, że targi sakralne to nie tylko firmy, które obsługują kościoły. My nie chcemy nieść pustego przekazu. Myśl, która nam od początku towarzyszyła, to fakt, że tego rodzaju wydarzenie musi być nasycone treściami duchowymi - Piotr Czuryło, organizator „Sacrum Arena”.

Jedną z nowości było przedstawicielstwo UWM w Olsztynie. Wydział geodezji opracował ofertę dla osób starszych i niepełnosprawnych ruchowo, które uprawiają turystykę religijną. – Tworzymy aplikację, która pozwala wybrać ścieżkę dla osoby niepełnosprawnej lub 60+. Chodzi o to, aby trasa była wygodna i dostępna. Ta aplikacja może być ściągnięta na telefon lub tablet – wyjaśnia dr Kamil Kowalczyk. Prace nad tym programem trwały 20 miesięcy i są w fazie testowania. Pierwsze testy odbyły się w Glotowie i uczestniczyli w nich słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Olsztyna. Przy okazji stworzono sytem oznaczeń turystyki religijnej i nagrano filmy o glotowskiej bazylice. Kiedy uczestnik pielgrzymki nie może wejść do świątyni ma możliwość obejrzenia krótkiego opisu wnętrza świątyni. 


Targi odwiedzili duchowni i świeccy z terenu całego kraju. Wśród nich było wielu uczniów, którzy wraz z nauczycielami i katechetami uczestniczyli w spotkaniach i projekcjach najnowszych filmów religijnych. Targi trwały dwa dni i były pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce Północnej.
- Naszą ambicją było, żeby przedstawić kapłanom jak najszerszą ofertę. Rozszerzyliśmy naszą propozycję o najnowsze technologie. Jedną z ofert stanowi program, który umożliwia integrowanie wspólnoty parafialnej i komunikację przy pomocy wysyłki wiadomości SMS. Jednym kliknięciem proboszcz może zaprosić wiernych na spotkanie lub nabożeństwo. Koszty przy tym są minimalne – mówi Piotr Czuryłło.