Trzeci wiek nagrodzony

ks. Piotr Sroga

publikacja 15.10.2015 20:53

W Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego odbyła się 20. inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Na scenie wystawiono etiudę teatralną na temat starości Na scenie wystawiono etiudę teatralną na temat starości
ks. Piotr Sroga /Foto Gość

Jak podkreślają seniorzy jest to najstarszy i najliczniejszy oddział na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Ze słuchaczami UTW rocznicę założenia olsztyńskiej palcówki świętowały władze województwa warmińsko-mazurskiego, miasta Olsztyna i uczelni oraz parlamentarzyści. Obecny był także abp Edmund Piszcz.

- Skupiamy wokół siebie ludzi, którzy kończą pracę zawodową i nie wiedzą, co zrobić z czasem. My zagospodarowujemy ten czas: chodzimy na wykłady z różnych dziedzin naukowych, uczymy się obsługi komputera, uczęszczamy na lektoraty językowe i wyjeżdżamy na różne wycieczki. Powstają przyjaźnie, a nawet miłości - mówi Eugenia Barcz.

Rzeczywiście jednym z owoców uczelni dla seniorów są dwa małżeństwa, które zrodziły się na uniwersyteckich zajęciach.

W tej chwili na terenie województwa warmińsko-mazurskiego działa 30 UTW, skupiających około 7 tys. osób. Najnowszy powstaje obecnie w Olsztynku. Uczelnia pozwala także przezwyciężyć samotność, na którą skazanych jest wiele osób po zakończeniu aktywności zawodowej. - Powstającym uniwersytetom udzielamy wszelkiej pomocy. Zwracają się do nas z zapytaniem o procedury tworzenia UTW. Ale najważniejsza jest grupa inicjatywna, czyli kilka osób pozytywnie nakręconych – Danuta Jamiołkowska.

Podczas uroczystości Jarosław Słoma, wiceprezydent Olsztyna, wręczył czterem słuchaczom UTW w Olsztynie Statuetki Świętego Jakuba. Byli to: Adam Kozak, Stanisław Rusowicz, Zdzisław Zakrzewski i Danuta Krzywisz. Wyróżnienie otrzymali natomiast: Halina Bumbul, Krystyna Czechowicz, Regina Filar, Danuta Jamiołkowska, Krystyna Jurewicz, Aleksandra Kuczyńska, Halina Maculewicz, Feliks Muraszko, Barbara Nikołajuk-Liberna, Danuta Nowicka, Zofia Rakowska, Alicja Wołodkiewicz i Teresa Andruszkiewicz.