Trzeba dobrze zacząć

lucy

publikacja 24.10.2015 13:40

Z parafii św. Franciszka z Asyżu w Olsztynie wyruszyła piesza pielgrzymka do sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie.

Trzeba dobrze zacząć Studenci co roku udają się do Gietrzwałdu w intencji owocnie przeżytego nowego roku akademickiego Łukasz Czechyra /Foto Gość

Pielgrzymkę zorganizowało Olsztyńskie Duszpasterstwo Akademickie.

- Idziemy w intencji tego roku akademickiego i rozpoczynających się jutro Rekolekcji na dobry początek, które poprowadzi ks. Wojciech Kotowicz - mówi ks. Piotr Dernowski, duszpasterz akademicki.

Rekolekcje na dobry początek rozpoczną się w niedzielę, 25 października, na Mszach św. o 14.00 i 20.00. Nauki od poniedziałku do środy będą o 20.30. Mszy św. w środę będzie przewodniczył abp Józef Górzyński.

Historia akademickich pielgrzymek do Gietrzwałdu na rozpoczęcie nowego roku studiów sięga lat 70-tych.

Ks. Mirosław Hulecki wspomina, że niejednokrotnie w czasach PRL-u był to duży problem dla ówczesnej władzy.

- Raz, w roku 1986 roku miałem nawet postępowania administracyjne z powodu nielegalnej pielgrzymki. Wówczas bowiem do zorganizowania pielgrzymki potrzebne były 3 zgody - administracyjna, policyjna i drogowa. A wiadomo, że władza nie była chętna na wydawanie takich pozwoleń - mówi ks. Hulecki.

Wspomina, że wówczas pielgrzymi szli nieformalnie i dopiero w Gietrzwałdzie formowała się grupa z gitarami, śpiewem i krzyżem na czele. - Miałem z tego powodu potem postępowanie administracyjne, władze nawet naciskały bp. Obłąka, żeby „coś z tym zrobił'. Powoływali się wówczas na dekret o obsadzaniu stanowisk duchownych, sprawa dotarła nawet do Naczelnego Sądu Administracyjnego - wspomina ks. Hulecki.