Wszystko jest łaską

Krzysztof Kozłowski

publikacja 14.11.2015 22:30

Tą szczególną łaską w życiu abp. Edmunda Piszcza jest dzień 17 listopada 1929 r.

Wszystko jest łaską W kurii wielu gości składało abp. Piszczowi życzenia Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się uroczystość patronalna abp Edmunda Piszcza, jak również jubileusz 86. urodzin. W kościele zgromadziło się liczne duchowieństwo oraz wierni, którzy chcieli wraz z jubilatem modlić się i dziękować za wieloletnią posługę w archidiecezji warmińskiej.

W imieniu duchowieństwa warmińskiego życzenia abp. Edmundowi złożył ks. Artur Oględzki. - Gromadzi nas podwójna okoliczność, dzień patronalny oraz rocznica urodzin księdza arcybiskupa. Świętowanie imienin to tradycja bliska nam Polakom. Pośród chrześcijan dzień imienin nabiera ważnego znaczenia, gdy wspominając naszego świętego patrona w rzeczywistości wspominamy dzień naszego chrztu, kiedy nadano nam  imię. Dzień nowych narodzin, dzień otwierający nową perspektywę - mówił ks. Oględzki.

Podkreślał, że wspomnienie chrztu jest nie tylko okazją do życzeń, ale przede wszystkim do refleksji. - Jako ci, którzy zawierzyliśmy Bogu historii naszego życia mamy świadomość, że nasze słowa życzeń nie mają żadnej mocy sprawczej. Więcej… W imieninowe wspomnienie chrztu uświadamiamy sobie, że wszystko w naszym życiu jest łaską. Nic bowiem nie przynieśliśmy na ten świat i nie możemy z niego wynieść. Tą szczególną łaską w życiu Ekscelencji jest dzień 17 listopada 1929 r. - mówił ks. Artur.

Wspomniał motto widniejące na herbie abp. Edmunda: „Miłujmy czynami i prawdą”.  - To biskupie życzenie Ekscelencji realizowane każdego dnia. Życzmy i modlimy się, by Bóg wciąż dawał Waszej Ekscelencji łaskę spełniania się tego, co ksiądz arcybiskup uczynił mottem i życzeniem swojego biskupiego posłannictwa - podkreślał.

Podczas Eucharystii życzenia złożyli również alumni WSD „Hosianum”. - Wdzięczni jesteśmy dziś Bogu za życie i powołanie Waszej Ekscelencji. Za ofiarną służbę Kościołowi warmińskiemu i ukazywanie nam, czym w istocie jest Boża miłość - mówił diakon Paweł Grzesiak.

W wygłoszonej  homilii abp Edmund Piszcz mówił o modlitwie i jej znaczeniu w relacjach między człowiekiem a Bogiem. - Często mówisz, że nie modliłeś się,  bo nie miałeś czasu. I największym wrogiem modlitwy czynisz czas, kiedy prawda jest taka, że tym wrogiem jest brak miłości - mówił abp Piszcz. Podkreślał, że każdy nawet  swoją  pracę może uczynić modlitwą, ofiarowując ją  Bogu. - Ważne są wiara i   przekonanie, i miłość do Jezusa - wymieniał.

Po Eucharystii zaproszeni goście udali się do kurii, gdzie złożono życzenia abp. Edmundowi.