Kolej w obiektywie

ks. Piotr Sroga

publikacja 26.11.2015 10:34

Dyrekcja Przedwozów Regionalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego ogłosiła kilka miesięcy temu konkurs fotograficzny "Kolej we współczesnym pejzażu Warmii i Mazur". W dzień patronki kolejarzy, św. Katarzyny, odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Wojciech Piotrowicz - zwycięzca konkursu Wojciech Piotrowicz - zwycięzca konkursu
ks. Piotr Sroga /Foto Gość

- Każdego dnia w Polsce z przewozów kolejowych korzystają tysiące ludzi. W województwie warmińsko-mazurskim przewozy regionalne służą mieszkańcom i mają swoich stałych użytkowników. Dlatego cieszę się, że tak wiele osób wzięło udział w konkursie fotograficznym - mówił Ryszard Kuć, dyrektor przewozów regionalnych województwa warmińsko-mazurskiego.

Zwycięzcą konkursu został Wojciech Piotrowicz z Korsz za fotografię „Dwa światy”. Nagrodzone zdjęcie składa się z dwóch planów. Pierwszy przedstawia siedzącego w nowoczesnym wagonie człowieka, drugi stare warmińskie zabudowania. - Mam zawsze ze sobą aparat fotograficzny. Tego dnia jechałem pociągiem i zobaczyłem ten kontrast. Z jednej strony nowoczesne wnętrze pociągu, a za oknem ten tradycyjny warmiński krajobraz. Uznałem, że jest to ciekawy motyw -  wyjaśnia laureat konkursu.

Uroczystość odbyła się w Muzeum Nowoczesności w Olsztynie i zgromadziła licznych miłośników fotografii. Wyróżnienia otrzymała między innymi grupa młodych ludzi z Braniewa. Zamiarem organizatorów było uczczenie 70-lecia przyjazdu pierwszych kolejarzy na Warmię i Mazury. - Jest to wspaniała inicjatywa, która pozwala ukazać zmieniającą się kolej i piękno naszego regionu. Wiele się zmienia i trudno sobie wyobrazić, żeby nie było u nas kolei - mówił Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.