Nasza droga do świętości

lucy

publikacja 26.11.2015 13:00

Przegląd Małych Form Teatralnych w IKCh w Olsztynie.

Nasza droga do świętości Na scenie wystąpiły dzieci z 4 olsztyńskich szkół Łukasz Czechyra /Foto Gość

Już po raz 10. w Olsztynie odbył się Przegląd Małych Form Teatralnych „Polak-Patriota-Święty”. Dotychczas spotkanie małych aktorów odbywało się w Szkole Podstawowej nr 2 w Olsztynie, tym razem przedstawienia zostały zaprezentowane w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II. Na scenie zaprezentowali się uczniowie z 4 olsztyńskich szkół: SP nr 2, SP nr 10, SP nr 18 oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci niesłyszących.

- Idea jest taka, że dzieci same przygotowują przedstawienie - teksty, stroje, rekwizyty, pomysł przedstawienia, oczywiście pod okiem katechetów. Chodzi o to, żeby dzieci zaangażować - te zdolne i te mniej zdolne - by pokazały swoje talenty, mogły je zaprezentować innym, zintegrowały się w swojej grupie. Chcemy je pobudzić do podjęcia inicjatywy, wykorzystania pomysłów - mówi Magdalena Sztelman, współorganizatorka przedsięwzięcia. W tym roku przegląd był jubileuszowy, 10. dlatego też odbył się w IKCh, gdzie małych aktorów mogli podziewać również rodzice. Tematem przewodnim były „Światowe Dni Młodzieży z Janem Pawłem II drogą do świętości dla młodych”.

- Temat jest bardzo na czasie. Żyjemy w czasach zamętu, płycizny, pośpiechu i gonitwy, by życie było odbierane tylko w kategoriach przyjemności i miłych doznań. To jest sztuczny świat - te nasze markety i galerie to takie współczesne świątynie dla ludzi pogubionych duchowo, tam nie ma głębi, tylko płytki, sztuczny świat. Dlatego bardzo dobrze, że w szkołach są tacy nauczyciele i taka dyrekcja, którzy sprawiają, że dzieci sięgają po wartości wyższe. Być świętym to po prostu być normalnym, doskonałym człowiekiem - podkreśla ks. Stanisław Kozakiewicz, dyrektor IKCh.

Na przeglądzie nie przyznaje się nagród dla poszczególnych szkół za 1. czy 2. miejsce, specjalne wyróżnienia trafiają jednak do aktorów - w tym roku otrzymali je Kasmil Ambrożewicz, Pola Remiszewska, Barbara Miączyńska oraz Julia Werpechowska. Jagna Polakowska z Teatru Lalek w Olsztynie przekazała z kolei młodym aktorom kilka wskazówek odnośnie gry aktorskiej. - Są 3 podstawowe zasady - luźna postaw, wyraźna mowa i wyobraźnia. Moje ciało musi być w ruchu, moja buzia musi być rozruszana, a wyobraźnia pobudzona i można iść w świat teatru - doradziła aktorka.

Więcej o przeglądzie w nr. 49 "Posłańca Warmińskiego".