Podziwiam ją

Krzysztof Kozłowski

publikacja 08.12.2015 20:55

Tak mówili uczestnicy konkursu o bł. Bolesławie Lament.

Podziwiam ją 10 laureatów konkursu wraz z nauczycielami i komisją konkursową Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

„Błogosławiona Bolesława Lament narzędziem Bożego Miłosierdzia” - pod takim hasłem odbył się XV Konkurs Wiedzy Religijnej organizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.

- Co roku uczniowie, którzy uczestniczą w Konkursie Wiedzy Religijnej, zapoznają się z życiem i nauką jednego ze świętych. W tym roku, w związku z rozpoczętym Rokiem Miłosierdzia, przybliżali sobie postać bł. Bolesławy Lament - mówi Bożena Szczurek, doradca metodyczny ODN.

Finaliści swoją wiedzę o życiu błogosławionej czerpali z książki: „Bolesia - opowieść o niezwykłych losach bł. Bolesławy Lament”. Po etapie pisemnym, najlepszych dziesięciu uczestników, odpowiadało na pytania komisji konkursowej. Dotyczyły one  nie tylko wydarzeń z życia błogosławionej, ale też i historii Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, której bł. Bolesława jest założycielką.

Największą wiedzą o założycielce misjonarek Świętej Rodziny miał Adrian Meredyk z Nidzicy. Jego nauczycielka, Janina Soból, nie ukrywała zadowolenia z wygranej swojego ucznia.

Okazało się, że jej upodobanie do tej błogosławionej nie jest przypadkowe. Jest bowiem parafianką kościoła pw. bł. Bolesławy Lament w Nidzicy. - Mam wiele przyjaciółek ze zgromadzeni sióstr Świętej Rodziny, które pracowały i pracują w domu zgromadzenia w Nidzicy - mówi katechetka. Spośród wielu myśli błogosławionej, najbliższe dla niej są słowa mówiące o jedności. - Aby się nikt nie kłócił, abyśmy kroczyli jedną drogą do Boga - opowiada.

O błogosławionej mówiła i młodzież. Często podkreślała jej odwagę, dążenie do jedności. - Podziwiam ją za miłość do bliźniego. Mimo tego, że nie każdy był dla niej miły, ona zawsze potrafiła okazywać serce, zrozumienie - wyznaje Alicja z Korsz.

Na konkursie obecna była s. Samuela MSF wraz z s. Feliksą MSF. S. Feliksa przez 10 lat pracowała na misjach w Kenii. Opowiadała młodzieży o swojej pracy na misjach w Kenii. Odpowiadała na liczne pytania, które dotyczyły nie tylko życia dzieci w Kenii, ale też i ustroju państwa, zagrożeń, codziennych potraw i zwyczajów.

Konkurs Wiedzy Religijnej wygrał Adrian Meredyk. II miejsce zajęła Urszula Ozygała, III - Dominika Borkowska, IV - Arkadiusz Flisikowski, V - Kornelia Gardocka, VI - Maria Żebrowska, VII - Marcelina Kijanka, VIII - Julita Jackiewicz, IX - Oliwia Szczepińska, X - Ewa Ziomek. W finale konkursu wzięło udział 59 uczestników.