Rok 2016 rokiem Feliksa Nowowiejskiego

lc

publikacja 23.12.2015 11:50

Feliks Nowowiejski razem z Henrykiem Sienkiewiczem zostali wybrani na patronów roku 2016 w Polsce.

Rok 2016 rokiem Feliksa Nowowiejskiego Patronem roku 2016 będzie Feliks Nowowiejski Łukasz Czechyra /Foto Gość

Propozycję ustanowienia roku 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza złożyła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości – okazją jest 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci pisarza.

Propozycję roku Feliksa Nowowiejskiego zgłosiła grupa posłów PSL. Podkreślali oni, że wybitny kompozytor był nie tylko autorem muzyki, ale również bardzo aktywnym działaczem społecznym. W uchwale przyjętej przez Sejm czytamy, że „jego dorobek wywarł wpływ na kulturę muzyczną całego świata, a w szczególności Polski. Artysta zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury".

W 2016 roku przypada 70. rocznica śmierci kompozytora, a w 2017 roku 140. rocznica urodzin.

Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 roku w Wartemborku (dzisiaj Barczewo), a zmarł 18 stycznia 1946 roku w Poznaniu. Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organistą, szambelanem papieskim. Jest autorem muzyki do „Roty” Marii Konopnickiej oraz hymnu „O Warmio moja miła”, który jest oficjalnym hymnem i hejnałem Olsztyna. W rodzinnym domu kompozytora w Barczewie Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego, można tam znaleźć wiele cennych, oryginalnych pamiątek z życia i twórczości Nowowiejskiego, takich jak m.in. jego fortepian, meble, rękopisy i wiele dokumentów.

Pierwszym akcentem obchodów roku Feliksa Nowowiejskiego będzie koncert 18 stycznia (w rocznicę śmierci kompozytora), który w Olsztynie da chór Bel Canto.